• 0°C
    29 Ekim 2020
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
“ÖNEMLİ BİR VİZYON PROJESİ; 3.KÖPRܔ

 

 

 

 

 

İSTANBUL Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, 3.Boğaz Köprüsü’nün önemli bir ihtiyaçtan ortaya çıkan, bir vizyon projesi olduğunu söyledi. İTO heyeti, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ni yerinde inceledi. 

 

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın başkanlığında, İTO İnşaat ve Gayrimenkul İhtisas Komitesi ve ilgili Meslek Komiteleri üyeleri 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne teknik gezi düzenledi. 

 

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, 3.Köprü projesinin ilk günden itibaren heyecan ve merakla takip ettiği bir proje olduğunu söyledi. Aynı zamanda mimar olan Kalsın, inşaat sahasına gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında; “3. Köprü Projesi, ülkemizin ve şehrimizin ihtiyaçları doğrultusunda planlanmış, Kuzey Marmara Otoyolu ile birlikte Asya ve Avrupa Kıtalarını birbirine bağlayan yeni bir güzergâh olarak karşımıza çıkmak.

 

Projenin benim açımdan ayrı bir önemi de vardır. Sahibi ve ortağı olduğum inşaat firması ve ortak girişim grubumuzla söz konusu proje için detaylı çalışmalar gerçekleştirdik.Sonuç aşamasında Ortak Girişim Grubumuz ihale sürecinde bir teklif vermese de, 3. Köprü Projesi şahsım adına önemini hiç kaybetmedi. Bilindiği üzere, İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri olmak üzere iki adet boğaz köprüsü var. Bu köprüler, zamanında duyulan ihtiyaçtan yapılmıştır. Bugün gelinen noktada, bu köprülerin şehrin trafik yoğunluğunu kaldıramaz duruma geldiği her gün yüzleştiğimiz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. 3. Boğaz Köprüsü Projesi, yine benzer bir ihtiyaçtan ortaya çıkmış ve yapılan detaylı çalışmaların sonucunda önemli bir vizyon projesi olarak kamuoyuna duyurulmuştur. 3. Boğaz Köprüsü; mevcut boğaz köprülerinin trafik yoğunluğunun azaltılması, hem karayolu hem de demiryolu geçişi ile Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak yeni ve alternatif bir güzergâh oluşturulması, transit geçişlerin şehir içi trafiğine dâhil edilmeden gerçekleşmesi  ve bu vesileyle trafik kazalarında da büyük payı olan ağır tonajlı araçların şehir içi trafiğinden uzak tutulması gibi önemli faydalar sağlayacak” dedi.

 

"TÜRK FİRMALAR ADINA GURUR VERİCİ"

Projenin milli anlamda önemine de değinen İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, “Bu proje Türk (IC İçtaş) – İtalyan (Astaldi JV) ortaklığında gerçekleştirilen büyük bir proje… Projenin detaylarına baktığımızda gerek çalışan mimar, mühendis ve teknisyenlerin büyük bölümünün Türk vatandaşı olması, gerekse de tedarikçi firmalar arasında önemli Türk firmalarının yer alması ülkemiz adına gurur vesilesidir. Köprünün rakamsal büyükleri incelendiğinde, bu projenin sadece ülkemizde değil, dünya çapında çıtayı yüksek bir noktaya koyduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Yerli ve yabancı pek çok firmanın sadece bu projeyi ziyaret etmek için bile yoğun ilgi göstermesi, projenin inşaat sektörü açısından önemini gözler önüne sermektedir.” dedi.

 

ZİYARETE KİMLER KATILDI?

 

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın başkanlığında gerçekleştirilen ziyarette, İstanbul Ticaret Odası’ndan şu isimler yer aldı:

 

Karabet Hemengül (İnşaat ve Gayrimenkul İhtisas Komitesi Meclis Üyesi), Abdullah Alkan (İnşaat ve Gayrimenkul İhtisas Komitesi Meclis Üyesi), Murat Özdemir (İnşaat ve Gayrimenkul İhtisas Komite Üyesi - Mimar ve Mühendisler Grubu Başkanı), Zinnur Büyükgöz (İnşaat ve Gayrimenkul İhtisas Komite Üyesi - Şehir Plancısı), Mehmet Zeki Kaldırım (Altyapı İnşaatı Meslek Komite Başkanı), Mehmet Nurdoğan Ural (İnşaat Malzemeleri Komitesi Başkanı), Resul Nesrullah Dizeci (Emlak Müşavirleri Komite Üyesi), Murat Kurter (Mekanik Tesisat ve Doğalgaz Tesisatı Komite Üyesi)

                                                                                                                   Haziran 2014

 

 


 


 


 

KMOP'DEN HABERLER