• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
“AB STANDARTINDA BİR OTOYOL YAPIYORUZ”

 

Otoyolun E-1 Kısmı Proje Müdürü Yusuf Beyazoğlu, gelinen süreci ve çalışmalardaki son durumu anlattı. 
 
ICA’nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolun, yaklaşık 19 buçuk kilometrelik bölümü, projenin E-1 kısmında bulunuyor. Otoyolun E-1 Kısmı Proje Müdürü Yusuf Beyazoğlu, bu bölümdeki çalışmaların hız kazandığını ve sistematik olarak devam ettiğini söyledi. Yusuf Beyazoğlu, “Projenin E 1 Kısmı’nda önemli bir ilerleme kaydettik. Bu bölümde yaklaşık 500 kişi çalışıyor. Bu sayı önümüzdeki günlerde artacak. İş makinesi ve kamyonlar dahil yaklaşık 200 araç alanda çalışıyor” dedi.
 
Otoyolun Avrupa Birliği standartlarına uygun şekilde yapıldığını söyleyen E-1 Kısmı Proje Müdürü, “Bu otoyol uzun seneler Türkiye’ye, Türkiye’nin göz bebeği İstanbul’a hizmet verecek. Otoyolu en iyi ve en kaliteli şekilde yapıyoruz. Tecrübeli bir kadromuz var. En iyi imkanlarla, otoyolu en kaliteli ve tekniğine uygun şekilde yapıyoruz. Hızlı şekilde yapılsa bile kaliteden ödün verilmiyor” diye konuştu.
 
"İSTANBUL TRAFİĞİ RAHATLAYACAK"
 
E-1 Kısmı Proje Müdürü Yusuf Beyazoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu projesinin İstanbul merkezde yaşanan trafiği rahatlatacağını söyleyerek, ““Bu proje İstanbul’un coğrafyasını değiştirecek. Karadeniz, Gebze-İzmir yoluyla bağlantılı olacak. Ayrıca Sabiha Gökçen ile yeni havalimanı arasında bağlantıyı sağlayacak. Şehrin içinde 2.köprüde ağır vasıtalar seyahat etmeyecek” diye konuştu.
 
 "BİR MÜHENDİS BU PROJENİN DEĞERİNİ İYİ BİLMELİ"
 
Tecrübelerini de anlatan Beyazoğlu, 2. Boğaz Köprüsü ve Otoyolu’nun yapımı sırasında da çalıştığını söyledi. Bu otoyol projelerinin Türk mühendislerine yeni ufuklar açtığını belirten E-1 Kısmı Proje Müdürü Yusuf Beyazoğlu, “2. Boğaz köprüsü projesinde çalışırken 30 yaşındaydım, şimdi 57 yaşındayım. Oradan aldığım tecrübeyi buraya getirdim. 2. Boğaz Köprüsü’nün yapımında çalışan mühendisler dünyanın her yerinde; Kuzey Afrika’dan Rusya’ya birçok ülkede görev aldı. 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapımında görev alan mühendisler de aynı şekilde çalışacak. Bir mühendis bu projenin değerini iyi bilmeli. Böyle bir proje 20-30 yılda bir gelir ve çok iyi mühendisler yetişir. Burası bana göre bir okul” dedi. 
 
                                                                                                                      Ocak 2014
 
KMOP'DEN HABERLER