• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
17 ADET ÇELİK TABLİYENİN MONTAJI TAMAMLANDI
 
3. Köprü Projesi'nde çelik tabliye montaj işleminde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Köprünün 59 tabliyesinden 17'sinin montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Çelik tabliye konulması ve montajı işlemleri sürüyor, bu ay içinde tabliyelerden 6'sının daha montajı tamamlandı. Böylece 3. Boğaz Köprüsü'ndeki en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 17'sinin montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. 
 
3. Köprü yetkililerinden alınan bilgiye göre; "Toplam 59 çelik tabliye var. Çelik tabliyelerin yüksekliği 5.5 metre. Geçtiğimiz aylarda Avrupa yakasında 6 adet ve Asya yakasında 5 adet çelik tabliye konulma işlemi tamamlanmıştı. Kaynakları da yapıldı. Yeni çelik tabliyeler, deniz yoluyla önce inşaat sahasına getirildi.1.800 ton taşımalı kapasiteli dev yüzer vinç tarafından karaya indirildi.Daha sonra "Derrick Crane" adı verilen 1.000 ton kaldırma kapasiteli dev vinçle, yerlerine konuldu. Bu ay içinde toplam 6 adet çelik tabliye yerine konuldu. Yani toplamda 17 adet çelik tabliyenin yerleştirilme ve montaj işlemi başarıyla tamamlandı."  
 
59 adet çelik tabliyenin yapımı için  ise toplam üç fabrika sahasında gece-gündüz 1500 kişi çalışıyor. Güney Kore'den gelen çelik saçlar, İzmit Gebze'deki imalathanede panel üretimine hazır hale getiriliyor, ardından İstanbul Tuzla'daki fabrikada panel üretimine geçiliyor. Panellerin üretimi sonrası, çelik tabliyelerin oluşturulması için Yalova Altınova'ya sevk ediliyor. 
 
3. Boğaz Köprüsü, rekor niteliğindeki 1408 metrelik ana açıklığı ile hem raylı sistemi, hem de 4 gidiş ve 4 geliş ile karayolu bağlantısını da üzerinde bulunduran dünyanın en geniş asma köprüsü olacak. 

                                                                                                Haziran  2015 

 
KMOP'DEN HABERLER