• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
2. ETAP AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI BAŞARIYLA TAMAMLANDI
 
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesini yürüten  ICA'nın, "gönüllülük" esasıyla hayata geçirdiği ağaçlandırma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. 460 hektarlık alanı ağaçlandıran 2. etap çalışmaları başarıyla tamamlandı.
 
 
 
3 Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin inşaat  çalışmalarını yürüten ICA, Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma projelerinden birini gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, ICA, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü ile üçlü protokol imzalamıştı. Gönüllülük esasıyla hayata geçen proje kapsamında, 2. etap ağaçlandırma çalışmaları tamamlandı. Çatalca, Şile Sahilköy, Ağva ve Riva'da 460 hektar yani 4 milyon 600 bin metrekare alan ağaçlandırıldı.
 
ICA Orman Mühendisi Akarcan Çalışan, " Proje çerçevesinde taahhüt edilen şekilde 14 bin dekar alanda ağaçlandırma yapılacak. 2014 yılı ağaçlandırma programı çerçevesinde, Çatalca'da 157, Şile Sahilköy'de 92 , Şile Ağva'da 150 , Riva'da 60 hektarlık ağaçlandırma sahamız vardı.Temmuz ayından beri çalışmalar yaptık, hazırlık aşamaları bitti. Kasım ayı sonu itibariyle de ağaçlandırma çalışmalarımız başladı. Aralık, Ocak ve Şubat ayı itibariyle dikim işlemleri tamamlandı." dedi. 
 
ICA Sürdürülebilirlik ve Çevre Mühendisi Gülden Baydar ise, “Akasya, sahil çamı, kestane, ceviz, ıhlamur, iğde, ılgın, selvi, yabani erik vb. birçok türü kapsayan ağaçlandırma planı 2014 yılında uygulandı. Böylelikle, yeni ekolojik alanlar oluşturulurken ekolojik çeşitlilikte sağlandı.” diye konuştu.
 
 ICA'nın yürüttüğü ağaçlandırma projesi kapsamında, 2015 yılı taahhütü olarak ise, yaklaşık 5300 dekar alan ağaçlandırılacak.3 yıl içerisinde ise 14000 dekar alan yani 14 milyon metrekare alanın ormana dönüştürülmesi hedefleniyor.
 

                                                                                              Mayıs  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER