• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
2. ETAP AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA 460 HEKTAR ALAN YEŞİLLENECEK
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu inşasını yapan ICA, "gönüllülük" esasıyla hayata geçirdiği ağaçlandırma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Amaç 2013 yılının hedefini aşıp 2014 yılında 460 hektarlık alanı ağaçlandırmak.
 
3 Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin inşaatının çalışmalarını yürüten  ICA, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü ile imzaladığı üçlü protokol kapsamında, ağaçlandırılma çalışmalarını sürdürüyor. Gönüllülük esasıyla hayata geçen projede 2014 yılında da, 460 hektar yani 4 milyon 600 bin metrekare alan ağaçlandırılacak.
 
Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma projelerinden biri olan çalışmaların 2. etabında  Çatalca, Şile Sahilköy ile Ağva ve Riva bölgelerinde toprak zemin temizlenerek, fidan dikimleri için hazır hale getirildi. 
 
ICA Orman Mühendisi Akarcan Çalışan, "2013 yılı programındaki ağaçlandırma işleri kapsamında 410 hektarlık alanı ağaçlandırdık. 2014'te de bir ağaçlandırma hedefi belirledik ve bu hedef  kapsamında İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile bir protokol imzaladık. Çatalca'da 157, Şile Sahilköy'de  92 , Şile Ağva'da 150 , Riva'da 60 hektarlık ağaçlandırma sahamız var.  Yani yine 460 hektarlık bir alanda tüplü ve çıplak köklü fidan dikimi yapacağız. Şimdi bu sahalara arazi hazırlığı kapsamında makineler indi, arazi hazırlığımız başladı. Arazi hazırlığı ile ilgili olarak makide diri örtü temizliği, köklerin sökülmesi ve sahadan uzaklaştırılması, toprak havalandırılması ve diskaro yapılması ile birlikte, Kasım ayında dikimlere başlayacağız, Aralık, Ocak ve Şubat ayı itibariyle dikim işlemleri tamamlanacak” dedi.
 
ICA Sürdürülebilirlik ve Çevre Mühendisi Gülden Baydar ise, “Akasya, sahilçamı, kestane, ceviz, ıhlamur, iğde, ılgın, selvi, yabani erik vb. birçok türü kapsayan ağaçlandırma planı 2014 yılında uygulanacaktır. Böylelikle, yeni ekolojik alanlar oluşturulurken ekolojik çeşitlilikte sağlanacaktır.” diye konuştu.
 
ICA'nın yürüttüğü ağaçlandırma projesi kapsamında, 3 yıl içerisinde 1400 hektar alan yani 14 milyon metrekare alanın ormana dönüştürülmesi planlanıyor.
 
 
KMOP'DEN HABERLER