• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"20 YIL SONRA İYİ Kİ YAPILMIŞ DENİLECEK"

 

Kuzey Marmara Otoyolu E-2 Kısmı Proje Müdürü İsmail Tüm, projeye İstanbul'un ihtiyacı olduğunu söyledi. Tüm, "Bu iş İstanbul'un önümüzdeki yıllarını planlayan bir proje " dedi.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolun yüzde 30'u E-2 kısmı içinde kalıyor. Tüm, " Otoyolun Odayeri-3.Köprü arasındaki bölümünü yapıyoruz. Bu bölüm yaklaşık 30 kilometrelik kısımdan oluşuyor. Şu anda kazı ve dolgu imalatlarını yapıyoruz" dedi.

 

Çalışmaların dünya otoyol standartlarında olduğunu belirten Tüm, "Otoyolu, tam olarak kotuna getirmek gerekiyor. Eğim olarak bunu oluşturmalıyız. Otoyolun eğimi bellidir, dünya standartlarına uygun olmalı.  Örneğin virajlar çok keskin olamaz. Otoyol hız yoludur. Eğimleri sağlamak için bazı yerleri yükseltmek, bazı yerleri alçaltmak gerekiyor. Yol bazen 20 metre yükselebilir, bazen de alçalabilir. Şimdi bu kazı dolgu işlemlerini yapıyoruz. Bu yılsonuna dek bu işlemler sürecek " diye konuştu.

 

İsmail Tüm, çalışmaların hızlı şekilde sürdüğü otoyolda bir yandan da asfalt dökümüne başlanacağını belirterek, "Haziran ayından sonra da eş zamanlı olarak asfalt işlemi yapılacak. Takvim açısından bu işlere başlamamız gerekiyor. Bir yandan altyapı işlemi sürerken, asfalt işine de başlayacağız. Hedefimiz bölgemizde içinde bulunduğumuz yıl içinde 7-8 kilometrede asfalt yapıyor olmak. Böylece işi hedeflediğimiz şekilde  ve zamanında yapacağız. Asfalt dökmeliyiz, çünkü kış aylarında asfalt yapılamıyor. 12 tane viyadüğün 7'sinde çalışıyoruz. 5 adet viyadüğün de proje aşaması bitti, ona da başlayacağız. Zaten büyük viyadüklerde işlemler başlamıştı. Zor ve kolay viyadükler var, 2015 Haziran ayına dek biteceğini düşünüyorum. Bazı viyadüklerde yüzde 30 oranında ilerleme sağlandı. Bu yazın işler daha da hızlanacak " ifadesini kullandı.

 

Yılsonu hedefinin, “yüzde 70 ilerleme” olduğunu açıklayan Tüm, "E-2 kısmına genel olarak baktığımızda yüzde 30 gibi bir ilerleme sağlandı. Yılsonuna kadar bütün imalatlarda yüzde 70'i bulacağız. Bu yıl bizim için çok hızlı geçecek. Gündüz çalışıyoruz gece de çalışacağız. Seneye sadece yüzde 30'luk iş kalacak. O iş de asfalt ve viyadük ağırlıklı bir iş olacak. Orada da hedefimize ulaşacağız " açıklamasında bulundu.

 

Kalite konusunda güvence veren Tüm, " Hızlıyız ama kaliteli iş yapıyoruz. Bu işin şartnamesi var, ona göre uygun malzeme kullanıyoruz. 32 yıldır mühendisim. 5-6 tane büyük projede çalıştım. Tecrübeli, bunca işi yapmış insanlar, bu şartları ve gereklilikleri ezbere biliyor. Çökmeler olmaması için uluslararası standartlar var, bunları sağlıyoruz. Kalite kontrolü de yapılıyor. Bir projeyi kaliteli yapan tecrübe ve kullanılan malzemedir " dedi.

 

Tüm, 3.Köprü’nün yapılmasının şart olduğunu söyleyerek, "Bence Avrupa ve Asya yakaları arasındaki geçiş sayısı az. En az 5 geçiş noktası olmalı. Köprü trafiği bütün şehir trafiğini tıkıyor. Karşıdan karşıya geçemiyorlar, iki tarafta da 20 kilometre kuyruk var. İstanbul bu kadar trafiği kaldıramıyor. Tek bir trafik tıkanıklığı her yerin trafiğinde aksamalara yol açıyor. Bu iş İstanbul'un önümüzdeki yıllarını planlayan bir proje " dedi.

 

Projedeki yeni mühendislere de tavsiyelerde bulunan Tüm, "Bu projede neredeyse bir inşaat mühendisinin görebileceği ve tecrübe edeceği her şey var. Buraya gelen arkadaşlar da bunun bilinciyle çalışmalılar. Ben inşaat mühendisi oldum, her şeyi biliyorum diye bir şey yok. Yeni mezun olan arkadaşlar 10-15 yıl tecrübe edinmeli. Başka  öğrenme şansı yok. Bunu bana da zamanında söylemişlerdi, ve ben de kızmıştım. Ancak işi görmeden insanın öğrenmesi zor.  Sahada herkesin öğreneceği durumlar var. Yolların, köprünün nasıl olacağını görmeliler"diye konuştu.

 

Tüm son olarak, "Bu yol ve köprü için insanlar 20 yıl sonra iyi ki yapılmış diyecekler " ifadesini kullandı.

 

KMOP'DEN HABERLER