• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
23 ADET ÇELİK TABLİYE YERİNE KONULDU
 
3. Köprü Projesi'nde 59 çelik tabliyeden 23'ünün montaj ve kaynak işlemleri tamamlandı.Köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatların 78'inin montaj işlemleri sona erdi. 
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Çelik tabliye konulması ve eğik askı halatlarının montajı işlemleri sürüyor. 3. Boğaz Köprüsü'ndeki en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 23'ünün montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. 
 
3. Köprü Çelik Tabliye Sorumlusu, "Toplam 59 çelik tabliye var. Çelik tabliyelerin en ağırı 923 ton, yüksekliği 5.5 metre. Bu ay konulan çelik tabliyelerin ağırlığı 860 tondu. Daha önce çelik tabliye konulması işlemini, önce denizden karaya, ardından karadan köprünün üstüne konacak şekilde yapıyorduk. Ancak artık yöntemimiz değişti. Artık denizin üzerine gelen dev çelik tabliyeler, direkt olarak
"Derrick Crane" adı verilen 1.000 ton kaldırma kapasiteli dev vinçle, yerlerine konuluyor. Bu da çalışmaların daha da hızlanması anlamına geliyor." dedi.
 
59 adet çelik tabliyenin yapımı için  ise toplam üç fabrika sahasında gece-gündüz 1500 kişi çalışıyor. Güney Kore'den gelen çelik saçlar, İzmit Gebze'deki imalathanede panel üretimine hazır hale getiriliyor, ardından İstanbul Tuzla'daki fabrikada panel üretimine geçiliyor. Panellerin üretimi sonrası, çelik tabliyelerin oluşturulması için Yalova Altınova'ya sevk ediliyor. 
.                                                                                                Temmuz 2015 
KMOP'DEN HABERLER