• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3-5 YILDA BİR OLABİLECEK SIRADAN BİR PROJE DEĞİL
 
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi öğrencileri, 3. Köprü Projesi'ni ziyaret etti. GOP Üniversitesi Öğretim Üyesi Ferit Yakar, projenin birçok ilke sahip olduğunu belirterek, "3-5 yılda bir olabilecek sıradan bir proje değil" dedi. 
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne Türkiye'deki üniversitelerin yoğun ilgisi devam ediyor. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyen ve öğrencileri, 3. Boğaz Köprüsü şantiye sahasına teknik gezi düzenledi. 
 
38 kişilik heyet,  Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer tarafından karşılandı. Heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Heyet, Proje Yönetim Ofisi Direktörünün hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son nokta hakkında  detaylı bilgi alma fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kuleleri ve  şantiye alanını gezerek  proje hakkında bilgi alan  ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yönelttiler.
 
GOP Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ferit Yakar, projenin birçok ilke sahip olduğunu belirterek, "Çok önemli bir proje olduğunu biliyorduk. 3-5 senede bir olabilecek bir proje değil. 38 kişilik öğrenci grubumuzla gelerek, projeyi yerinde görmek, bilgi almak istedik. Proje her yönüyle yüksekliği, genişliği ve açıklığı açısından hem kara, hem de demir yolunu içinde barındırmasıyla mühendislik açısından çok önemli. Okulda teorik bilgi veriyoruz öğrencilerimize, stajda yaparak uygulama hakkında da bilgi alıyorlar. Ama böyle büyük projelerin nasıl işlediğini görmeleri gerekiyor. Her yerde bu tür bir projeye şahit olamazlar. Ülke olarak böyle projeleri yapabildiğimizi görmeleri, öğrencilerimizin öz güveni ve ufuklarının genişlemesi anlamında da gerekli bir örnek." dedi. 
 
GOP Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Hüseyin Başdemir ise, projenin prestij açısından büyük öneme sahip olduğunu belirterek, "Köprü kulelerinin betonarme yapılması yeni bir teknolojiyi işaret ediyor. Betonarme teknolojisinin ne aşama ulaştığını gösteriyor. Mühendislik, dizayn, lojistik ve yapı elemanı açısından dünyadaki güçlü projelerden biri" ifadesini kullandı.
 

                                                                                              Mayıs  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER