• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRܒNÜN İLK KALICI KİRİŞİNDE İSKELELER BİTTİ, TEMELLERE BAŞLANDI

 

Deniz seviyesinden 61 metre yükseklikte olacak bağlantı kalıcı kirişler için 710 tonun üzerinde demir kullanılacak. Kirişlere 2220'şer metreküp beton dökülecek. 

 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde kulelerin yükselişi sürerken, kulelerin ilk bağlantı kirişleri için çalışmalar devam ediyor. Bağlantı kirişleri çalışmaları kapsamında dev iskeleler kuruldu, kirişlerin temellerine başlandı. Asya ve Avrupa Yakası’ndaki 4 köprü kulesinin ilk kirişleri deniz seviyesinden 61 metre yükseklikte olacak. Bundan sonra köprü kuleleri, kalıcı beton kirişlerle birbirine bağlanacak. Bu bağlantılarla köprü kulelerinin yükselişi de sağlıklı şekilde yürütülecek. Bağlantı kirişlerinin teknik özelliklerine gelince, kalıcı kirişler için 710 tonun üzerinde demir kullanılacak. Kirişlere 2220'şer metreküp beton dökülecek. Bağlantı kirişleriyle, köprü kuleleri arasında geçiş de sağlanacak. 
 
Asya Yakası Köprü Ayaklarından Sorumlu Saha Mühendisi Nail Çağrı Yalçın, kirişlerin köprü geometrisinin sağlanabilmesi için kurulan bir dayanak sistemi olduğunu söyledi. Yalçın, "Kirişlerin yapımı yaklaşık 3-4 aşamalı olarak planlandı. Kalıp işleri bitecek. Önce alt döşeme, sonra perdeler, en son üst döşemesi dökülecek. Betonarme kısım tamamlandıktan sonra araçların üzerinden geçeceği yol bunun üzerine oturacak." dedi. 
 
Kalıcı kirişlerin yapımının 2 buçuk ay sürmesi bekleniyor. Eş zamanlı çalışmayla, gelecek yıl yaz aylarında köprü bağlantı kirişleri viyadük yollarının birleşmesi planlanıyor. 
 
3. Köprü projesinin bir inşaat mühendisinin çalışmak isteyeceği zirve noktalardan biri olduğunu söyleyen Saha Mühendisi Nail Çağrı Yalçın, "Bu proje dünyadaki sayılı projelerden biri olacak. Daha önceki yıllarda böyle bir projede çalışmak için yurtdışına gitmek gerekirdi.Benzer projeler hep yurtdışında para sıkıntısı olmayan, örneğin Körfez ülkelerinde olurdu. Özetle, her mühendis böyle bir projede çalışmak için can atar" dedi.
 
                                                                                                                      Ocak 2014
 
 

 

KMOP'DEN HABERLER