• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜ, "EN"LERİ BARINDIRIYOR
 
Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Topluluğu Heyeti, 3. Köprü'ye teknik gezi düzenledi. Doç. Dr. Ufuk Şahin, 3. Köprü'nün birçok "en"i barındırdığını söyledi.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin bu kez Ankara'dan misafirleri vardı. Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Topluluğu Heyeti, 3. Köprü şantiyesine teknik gezi düzenledi.
 
35 kişilik öğrenci ve akademisyen heyetine, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi.Ziyaretçiler, Planlama Mühendisi Engin Furkan İnalkaç'ın hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerini ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yöneltti.Ziyaretçilere, köprü ve otoyol şantiye sahasında alınan iş güvenliği önlemleriyle ilgili de bilgi verildi. 
 
Heyetin başındaki Doç. Dr. Ufuk Şahin, 3. Köprü'nün birçok "en"i barındırdığını belirterek, "Grubumuzun büyük çoğunluğu hazırlık, 1. sınıf ve 2. sınıfta öğrenimlerine devam İnşaat Mühendisliği öğrencilerinden oluşmakta. Bu proje, ülkemizin son yıllarda ortaya koyduğu önemli mühendislik projelerinden birisi. 3. Boğaz köprüsü, bir çok bakımdan "en"leri barındırmakta. Özellikle tamanlananacak köprüde çift şeritli hızlı tren geçişinin olması, projenin mühendislik imkanlarını zorlaması ve ülkemiz açısından yaratacağı katma değer düşünüldüğünde, uzun yıllar bu köprünün güncelliğini ve "en"lerini koruyacağını göstermekte" dedi. 
 
"Sadece köprü değil bu projede yer alan itme-sürme viyadük tekniğinin uygulandığı viyadüklerin olması öğrencilerimiz açısından oldukça ilginç bulundu " diyen Doç. Dr. Ufuk Şahin,  "Böylesi projeler işin sadece teknik boyutunu değil, inşaat mühendisliğinin ne kadar kapsamlı bir mühendislik dalı olduğunu göstermesi ve bu durumun öğrencilerimiz tarafından yerinde görülmesi bakımından önemlidir." ifadesini kullandı. 
 

                                                                                                                     Mart 2016

 
KMOP'DEN HABERLER