• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜ KULELERİNE ÖZEL ASANSÖR
 
 
3. Köprü kulelerinin iç kısmına özel asansörler yapılacak. Asansörler, kulelerdeki 6 derecelik eğime uygun olarak, 1000'er kilogram kapasiteyle hizmet sağlayacak.
 
- ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar sürüyor. 3. Köprü'nün tamamlanması sonrası köprü kulelerinin içine bakım ve hizmet amaçlı özel asansörler konulacak. Asansörler, 3. Köprü kulelerine uyumlu şekilde 6 derece eğimle 40 metre hızla hizmet verecek.
 
3. Köprü Fabrikasyon Müdürü, "Boğaz Köprüsü'nün yapımı boyunca kule dışında yer alan çalışma asansörü vasıtasıyla kule tepesine ve kulede boyunca ara katlara erişim sağlanabiliyordu. Köprüde tüm işler tamamlandıktan sonra ana kabloya, kule tepesinde yer alan semerlere, ara katlarda yer alan eğik askı ankrajlarına ve diğer ilgili alanlara erişim için kule içine montajı yapılacak asansörler ile sağlanacak. Boğaz Köprüsü'nde her kulede 1 adet olmak üzere toplam 4 adet asansör olacak. Her biri 1000 kg taşıma kapasiteli bu asansörlerin tasarımı kulelerin 6 derecelik eğimi dikkate alınarak yapıldı, yani kulelerin eğimi hissedilmeden yukarıya dakikada yaklaşık 40 metre hızla çıkılabilecek. 11 durak olarak tasarlanan asansör bakım-onarım işleri için yetkili kişilerin sahip olacağı bir güvenlik anahtarı ile istenilen seviyede durabilecek, güvenli bir şekilde ve kolaylıkla erişim sağlanabilecek." dedi.
 

                                                                                                                     Mart 2016

 
KMOP'DEN HABERLER