• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜ PROJESİ'NDE İLK VİYADÜK TAMAMLANDI
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde otoyol sahasında çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamındaki 64 viyadükten ilki tamamlandı. Projenin E-2 bölümündeki viyadük 19 ise artık ulaşıma hazır. Bu viyadüğün bitişiyle çalışmalar da daha da hızlanacak. 
 
Kuzey Marmara Otoyolu E2 Kesimi Santiye Şefi, " Viyadük 19,  Avrupa yakasında 85. kilometrede[d1] . Viyadüğümüz dar ama yüksek bir vadi içerisinde 5 aks ve 10 ayaktan oluşuyor. Toplam 152 metre uzunluğunda." dedi. 
 
Viyadük çalışmaları sırasında gelinen son durum hakkında bilgi veren E2 Kesimi Şantiye Şefi,  "Viyadükte önce temel kazıları için iş makineleri getirildi, temel kazılarına başlandıktan sonra da beton işlerine başlandı. Viyadük imalatlarımız 6 aşamadan oluştu. Temel kazıları ve grobetonları, temel betonları, elevasyonlar, başlıklar, kirişler ve tabliyeler sırasıyla yapıldı. Toplam, yaklaşık 14.000 metreküp beton, 2000 ton demir kullanıldı.  Şu an itibariyle viyadüğün üstünden geçiş mümkün." dedi. 
 
Viyadüğün bitmesinin projenin hızı açısından da avantaj olduğunu belirten Kuzey Marmara Otoyolu E2 Kesimi Santiye Şefi, "Bu viyadüğün bitmesi ile çalışmalar sırasında ulaşım rahatlayacak, üstyapı ve diğer imalatlara başlanılması sağlanacak. Bu önemli aşamadan sonra hissedeceğim duygu tıpkı tünelin ucunda ışığın görülmesi gibi olacak." ifadesini kullandı. 
                                                                                              Ocak 2015
KMOP'DEN HABERLER