• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜ PROJESİNDE TÜNELDE DRAMİKS UYGULAMASI
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi birçok ilke öncülük ediyor. Proje kapsamında yapılan Çamlık Tünelinde dünyada ilk kez dramiks çelik donatı uygulaması yapıldı. 
 
Dünyada ve Türkiye'de sayılı projelerde uygulanan Dramiks çelik tel donatı uygulaması  ilk kez bir tünel yapımında gerçekleştirildi. Kesit alanı olarak Avrupa'nın en geniş kazı alanına sahip tüneli, dünyanın ise en büyük 3 tünelinden biri konumundaki T3 Çamlık Tüneli'nde tünel ikemer betonlarında dramiks çelik tel uygulaması yapıldı. 
 
Proje Kalite Kontrol Müdürü Seyhan Satılmış, Dramiks uygulamasının inşaat alanındaki ender yapılan uygulamalardan biri  olduğuna işaret ederek, "Projemiz kapsamında yaptıgımız Tünel içi Dramix çelik tel katkılı kemer betonları uygulama ve imalat açısından dünyada ilk. Örneğin tünel püskürtme betonları, liman betonları, zemin betonları, beton yollar, fabrika ya da konteyner stok sahalarında bu uygulama yapılıyor. Ancak ilk kez bir tünelde kaplama betonunda  dramiks çelik tel uygulaması yapıldı. Bu betonun servis ömrünü uzatan bir uygulama. Olası deprem sonrasında betonda oluşacak çatlak ve kırılmaların büyümesini önleyerek betonu bir arada tutar. Tünel özelinde baktığımızda ise, örneğin,  tünel içinde oluşabilecek yangında yolcuların güvenli bir şekilde tüneli terk edebilmeleri için betonun 1,5-2 saat kadar sağlam durmasını sağlamaktadır." dedi. 
 
Projenin Asya Yakası'nda bulunan T3 Çamlık tünelinde kuzey tüpü 555 metre, güney tüpü ise 653 metre uzunluğunda yapılacak. Çamlık Tüneli, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Avrupa'nın en geniş tüneli olma özelliğine sahip. 
 

                                                                                                  Ağustos  2015 

 
KMOP'DEN HABERLER