• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"3. KÖPRÜ, ŞAHİT OLDUĞUMUZ PROJELERİN 200 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE! "

 

Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri, 3. Köprü inşaatını düzenledikleri teknik gezi ile ziyaret etti. Kafilede yer alan akademisyenlerden Yardımcı Doçent Dr. Ömer Faruk Dursun, gezinin kendileri için çok verimli olduğunu belirtti.

 

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’ne üniversitelerden ilgi görüyor. Bu kez köprü inşaat sahasının İstanbul dışından ziyaretçileri vardı. Malatya İnönü Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri, köprü ve otoyol inşaatını ziyaret etti, proje hakkında bilgi alma fırsatı buldu.

 

40 kişilik Malatya İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği grubuna öncelikle Proje Planlama ve Raporlama Mühendisi Onur Karaca tarafından bilgi verildi.

 

ICA Çevre Mühendisi Selcen Önal ise, öğrencileri projenin çevresel boyutları hakkında bilgilendirdi.

 

Ziyaretin çok verimli olduğunu söyleyen Yardımcı Doçent Dr. Ömer Faruk Dursun, "Grubumuzun büyük bölümü 4. sınıf öğrencileri. Bu yıl mezun olacakları için derslerde anlattığımız veya anlatamadığımız ya da bizim de henüz tecrübe etmediğimiz yeni teknolojileri yerinde görme fırsatı bulmaları önemliydi. " dedi.

 

Ömer Faruk Dursun, okuldaki teorik bilgilerin pratiğe nasıl döküldüğünü ziyaretle görmeye çalıştıklarını belirterek, "3. Köprü birkaç yönüyle "en"leri olan bir proje. Bizler yeni şeyleri gördüğümüzde heyecanlanıyoruz. Öğrencilerimizin ufku genişliyor. Bu tür detayları gelmeden önce bilmiyorduk, bunları da öğrenmiş olduk" ifadesini kullandı.

 

İnşaat Mühendisliği bölümü 4. sınıf öğrencisi Tuba Oral ise, "Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olduğu için burayı ziyaret ettik. Geliş amacımız, 3. Köprü ve birkaç küçük projeyi görmekti. Doğu’daki bir üniversitede okuduğumuz için böyle projeleri görmek gibi bir imkanımız yok. Stadyum inşaatında staj yaptım ama bu proje yatırım olarak 200 katı büyüklüğünde" diye konuştu.

KMOP'DEN HABERLER