• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜ VE KUZEY MARMARA OTOYOLU PROJESİ’NE ULUSLARARASI FİNANSMAN ÖDÜLÜ

 

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, uluslararası ekonomi dergisi EMAE Finance tarafından verilen 'Proje Finansmanı Ödülü'nün sahibi oldu. Ödül töreninde konuşan IC Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Çeçen, projenin Türk ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacağını umduğunu söyledi.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika genelinde finansal piyasaları takip eden, dünyanın önde gelen finans dergileri arasında yer alan EMEA Finance tarafından ödüle layık görüldü. Proje; 2013 yılında Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Bölgesinin En İyi Kamu-Özel-İşbirliği ("KÖİ"-"PPP") Modelli Proje Finansmanı ödülünün sahibi oldu.

 

"TÜRK EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNACAK"

 

IC Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Çeçen, projenin Türk ekonomisine katkıda bulunacağını umduğunu belirtti. IC Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Çeçen, "Birçok ilki bünyesinde barındıran 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin aldığı EMEA Bölgesinin En İyi Kamu-Özel-İşbirliği Modelli Proje Finansmanı ödülü köprünün inşaa aşamasında bizi sevindiren ve gururlandıran bir ödül olmuştur. Bir ilki gerçekleştirdiğimiz finansman projemizin de örnek teşkil edeceğine ve Türk ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacağını umuyoruz" diye konuştu.

 

Proje Finans Direktörü Alper Akar ise, "Bu denli büyük bir 'greenfield' (sıfırdan hayata geçirilen) projenin finansmanının, Proje Finansmanı olarak 7 bankanın katılımı ile içerisinde pek çok “ilk ve en” leri barındıran böylesine yenilikçi bir yapı ile tamamlanmış olması, Türk Finans ve Yatırım Sektörünün geldiği nokta ve bundan sonrasında yapabilecekleri açısından çok iyi bir gösterge olmaktadır.” ifadesini kullandı. 

 

FİNANSMAN PROJESİ DE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK

 

3. Köprü'nün Proje Finansmanı için, 7 banka katılımı ile 2.3 milyar ABD doları tutarlı kredi sözleşmesinin anlaşması Ağustos 2013 tarihinde imzalanmış ve geçtiğimiz günlerde tamamlanmıştı.

 

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ni gerçekleştirecek olan IC İÇTAŞ – Astaldi konsorsiyumu ICA'nın finansman talebi Garantibank International N.V., T. Garanti Bankası A.Ş., T. Halk Bankası A.Ş., T. İş Bankası A.Ş., T. Vakıflar Bankası T.A.O., T. Ziraat Bankası A.Ş. ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.’nin  katılımı ile  karşılanıyor. Toplamda 9 yıl vadeli ve 2,3 milyar ABD doları tutarında olacak proje finansmanı, Cumhuriyet tarihinde 'greenfield' (sıfırdan hayata geçirilen) bir projeye tek seferde sağlanan en yüksek tutarlı proje finansman kredisi olarak kabul ediliyor. 

                                                                                                                   Ağustos  2014

KMOP'DEN HABERLER