• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜDE ASKI HALATLARIN MONTAJINA BAŞLANDI

 

3. Boğaz Köprüsü'nde halat montaj işleminde yeni bir aşamaya geçildi. 3. Köprü'yü taşıyacak 3 farklı taşıyıcı sisteminden askı halatlarının montajına başlandı. 

 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. 3. Köprü'yü taşıyacak 3 farklı taşıyıcı sisteminden askı halatlarının montajına başlandı. 
 
Güney Kore'de tasarlanan ve Çin'de üretilen askı kabloları, köprü inşaatında iki yakayı birbirine bağlayacak olan son tabliyeleri taşıma görevini yapacak.
 
3. Köprü yetkilisi, "Askı kabloları, kablo kelepçeleri ile köprünün ana kablosuna bağlanan; geçiş bölgesi olarak adlandırılan kısımda bulunan 11 çelik tabliyeyi eğik askı kabloları ile birlikte, ana açıklıkta ise 13 çelik tabliyeyi doğrudan taşıyan düşey kablolardır. 1. ve 2. Boğaz Köprüleri'nde yol seviyesinden boğaza doğru bakarken gördüğümüz bu düşey kabloları yakın bir zamanda 3. Köprü'de de görebileceğiz. Bu kabloların en küçüğünde 109; en büyüğünde ise 367 adet 7 mm'lik tel bulunuyor" dedi. 
 
3. Köprü yetkilisi, "İmalatı tamamlanan ilk parti kabloların sevkiyatı, kule ve dağıtım semerinin sevkiyatı için de kullandığımız dünyanın en büyük kargo uçaklarından biri olan Antonov ile yapıldı. 21. çelik tabliye segmentinden itibaren, segment kaldırma operasyonları her iki yakada  aynı anda yapılacağından, askı halatlarının zamanında sahada olması önemliydi ve bunu da başardık. Diğer halatların üretimi de tamamlandı, deniz yoluyla sevki devam ediyor" açıklaması yaptı. 
 

                                                                                                                     Ocak  2016

 

KMOP'DEN HABERLER