• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜDE "BETON" EĞİTİMİ
 
 
3. Köprü Projesi'nde çalışanlara, "Beton, Beton Döküm Teknikleri ve Hatalı Uygulamalar" konulu eğitim verildi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde, çalışanlara verilen eğitimler sürüyor. Avrupa Yakası Otoyol şantiyesindeki çalışan mühendis ve teknik elemanlara, "Beton, Beton Döküm Teknikleri ve Hatalı Uygulamalar" konulu eğitim verildi. 
 
Proje Kalite Güvence Yöneticisi, eğitimde günümüz teknolojik şartlarına uygun olarak beton döküm tekniklerine değinildiğini belirterek, "Betonun bileşenleri ve tasarımı ile özellikle soğuk hava şartlarında beton döküm teknikleri eğitimi verildi. Betonun servis ömrü ve dürabilitesinden de bahsedilen eğitimde günümüzde en çok karşılaşılan hatalı uygulamalar üzerinde duruldu. Görsellerle desteklenen eğitimin son bölümünde beton imalatları sonrasında koruma yöntemleri ve kürleme işlemlerinden bahsedildi." dedi. 
 
Eğitimi veren Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir ise, "Son yıllarda tamamlanan veya devam eden büyük tüneller, önemli köprüler ve benzeri mega projeler toplumun büyük bölümüne hizmet vermektedir. Bu stratejik önemdeki altyapılar, 3. Köprü Projesinin Şartnamesinde de belirtildiği üzere en az 100 yıllık bir servis ömrüne sahip olacak biçimde tasarlanırlar. Sürdürülebilir yapılaşma kapsamında söz konusu önemli mühendislik yapıları için uzun servis ömrü seçimindeki en önemli amaç, zamanla bakım ve onarım masraflarındaki artışın azaltılmasının yanı sıra toplumdaki olası hoşnutsuzluk ve güven kaybının önlenmesidir. Bu nedenle, bu tür projelerdeki stratejik hedef, klasik betondaki gibi sadece dayanım olmayıp üstün dayanıklılık (dürabilite) koşulunun sağlanmasıdır. 'Betonun Bileşenleri ve Tasarımı, Taze Betonun Yerleştirtilmesi ile Bakımı ve Kürü, Sertleşmiş Betonda Servis Ömrü Kavramı ve Betonun Dayanıklılığı (Dürabillitesi)' ile 'Soğuk Havada Beton Dökümü ve Koruma Önlemleri' konularında seminer verildi." dedi
 
                                                                                              Mart 2015
KMOP'DEN HABERLER