• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜ'DE EĞİK ASKI HALATLARIN ÇEKİM İŞLEMİ TAMAMLANDI
 
3. Köprü Projesi'nde, eğik askı halatlarının montaj işlemi sona erdi. Toplam 176 adet eğik askı halatın tamamı artık köprü çelik tabliyelerini taşıyor. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemi tamamlandı. Toplam 176 adet eğik askı halatın montaj işlemi yapıldı, yaklaşık 6 bin 500 kilometre kablo çekimi gerçekleştirildi. 
 
3. Köprü Şantiye saha şefi, " Şubat ayı itibariyle köprümüzün ana taşıyıcı sistemlerinden biri olan Eğik Askı Halatlar’ı tamamlamış bulunuyoruz. Dünyanın takip ettiği projemizde kullanılan 176 adet eğik askı halat, yoğun çalışmalar sonrasında 11 ay gibi kısa bir zamanda tamamlandı. 3.Boğaz Köprüsünde kullanılan eğik askı halatların uzunlukları da diğer köprülerin önüne geçti.
 
20.çelik tabliyelerin montaj çalışmalarının bitmesinin ardından "Derrick Crane" adı verilen dev vinçler görevini tamamlamıştı. Bu vinçlerin sökümü sonrasında, ana halata kurulan "Lifting Gantry" adı verilen farklı bir vinç ile çelik tabliyeleri kaldırmaya başladık. Yani, yeni yapım yöntemimizle, sadece eğik askı halatlar değil aynı zamanda ana halata bağlayacağımız askı halatları da çelik tabliyelerin taşıtılmasında görev aldı. Bu sırada eş zamanlı olarak eğik askı halatlarının da çekimi tamamlandı. 21. ve 22.çelik tabliyelerdeki eğik askı halatlarında tamamlanması ardından, toplam 176 adet eğik askı halatın yapım ve çekim işlemi tamamlanmış oldu." dedi. 
 
Toplam ağırlığı 8787 ton olan, eğik askı halatlarının uzunlukları ise 154 ile 597 metre arasında değişiyor. Çapları 225 ile 315 milimetre olan ductların içinde yer alan halatların toplam büklüm uzunluğu 6 bin 500 kilometreye kadar ulaşıyor. Her bir büklüm içinde çapı 5.2 milimetre olan, 7 adet tel bulunuyor.
 
                                                                                                                     Şubat  2016
KMOP'DEN HABERLER