• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜDE EL HALATI MONTAJI
 
3. Köprüde ana halat montajı sonrası el halatı montajına da başlandı. El halatı, köprü ana kablosunda yapılacak bakım işlemleri sırasında kullanılacak. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Ana kablo ve çelik tabliye montajı işlemlerinin tamamlanması sonrası, köprüde el halatı montaj çalışmaları başladı. El halatı, ana kablo üzerinde bariyer görevi görecek. 3. Köprüde toplamda, 4660 metre el halatı bulunacak. 
 
3. Köprü Yetkilisi, "El halatı 25 milimetre çapında olan çelik bir halat ve bu halat içerisinde 19 adet 5 milimetre çapında spiral şekilde teller bulunmakta. El halatları, ana kabloda bant kablo adını verdiğimiz kablo kelepçeleri üzerindeki bağlantı direklerine bağlanarak gerdiriliyor. El halatı, ana kablo üzerinde yapılacak olan bakım ve kontroller için yapılmış bir bariyer görevi görmekte. Her bir ana halat üzerinde toplamda 2330 metre el halatı kullanıldı. " dedi. 
 
3. Köprüdeki 2 ana kablo toplamda 13 bin ton ağırlığında, 40 bin ton yük taşıyacak şekilde dizayn edilmişti. Çalışmalar kapsamında, 71 bin 645 kilometre halat çekildikten sonra sıkıştırılarak ana kablo haline getirilerek kaplanmıştı. 
 
 
                                                                                                                     Nisan 2016

                                                                                                                     Nisan 2016

KMOP'DEN HABERLER