• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜDE KILAVUZ KABLO ÇEKİLDİ
 
3. Köprü Projesi'nde, ana kablo çekimi için hazırlıklar sürüyor. "Kedi yolu" inşası öncesi kılavuz kablo çekildi.  
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde ana kablo çekimi için hazırlıklar devam ediyor. "Kedi yolu" öncesi kılavuz kablo çekimi tamamlandı. 
 
Güney Kore'de üretilen kılavuz kablo 4 makara halinde Türkiye'ye getirildi. 31.5 mm çapı, 69.536 kilogram ağırlığı ve 15 bin 500 metre uzunluğundaki kılavuz kablo için öncelikle ankraj bloğunda yapılmış olan geri dolgunun üzerine beton dökülerek düz ve sağlam bir zemin elde edildi. Ardından makaralar ve onları döndüren vinçler getirilerek yerlerine sabitlendirildi. 
 
3. Köprü Ana Kablo Sorumlu Şefi, "Her iki kule üzerinde de halatın geçeceği geçici iskeleler ve bu halatların kulenin üstüne alınmasını sağlayacak vinçler kuruldu. Halatlar ankraj bloğundan çekilerek kulelerin üzerine sabitlendi. Kule üzerlerine gelmiş olan halatlar kulelerden indirilerek şaft bölgesine getirildi. Bu işlemler her iki yakada da yapıldı fakat Avrupa yakasında hazırlanan kablo bizim kılavuz kablomuz iken Asya yakasında hazırlanan kablo ise kılavuz kabloyu Avrupa'dan Asya'ya çekecek olan vinç kablosu idi. Boğaz trafiğe kapatılarak her iki yakada da şaft bölgesine yanaşan botlara alınan kılavuz kablo ile vinç kablosu denizin ortasında birbirine bağlandı ve Asya yakasında kurulmuş olan vinç yardımıyla kılavuz kablo Avrupa'dan Asya'ya çekilerek sabitlendi." ifadesini kullandı. 
 
Kılavuz kablonun çekimiyle "kedi yolu" için çalışmaların başlayacağını hatırlatan Ana Kablo Sorumlu Şefi, "Bu çekmiş olduğumuz kılavuz kabloya bağlayacağımız taşıyıcı dediğimiz malzemeler sayesinde bundan sonra yapılacak olan "kedi yolu"nu Asya ile Avrupa kule ayakları arasında montajlayabileceğiz.  Kedi yolu montajından sonra çekilecek olan ana halat kablolarıda yine bu kılavuz halatlar yardımıyla çekilecektir." dedi.
 
                                                                                              Nisan 2015
KMOP'DEN HABERLER