• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3. KÖPRÜDE SÖKÜM İŞLEMİ TAMAMLANDI

3. Boğaz Köprüsü'nde "kedi yolu" ve “kule üst iskelesi”nin (tower top bent) söküm işlemleri tamamlandı. Toplamda 10.000 ton ağırlığa sahip geçici ekipmanlar sökülerek, metrelerce yükseklikten çeşitli vinçler yardımıyla inşaat sahasına indirildi.

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü’nde Asya ve Avrupa Yakası’nın tarihi şekilde bir araya gelmesi sonrası son düzenlemeler yapılıyor. Bu kapsamda yürütülen söküm işlemleri sona erdi. Geçici ekipmanların sökümü ile köprü ana kablolarındaki çalışmaların sonuna gelindi.

3. Köprü yetkilisi, “Kedi yolu söküm çalışmaları tamamlandı. Kedi yolu ve kedi yolunu taşıyan çelik halatların söküm operasyonu, kurulumu kadar zor oldu. Ana açıklıktaki "kedi yolu" halatları ve geçici bağlantı elemanlarının sökümü ile kule üstlerinde yer alan tower top bent’lerin söküm işlerini Mayıs ayı içinde tamamladık. Bu ay söküm işlerinde yaklaşık 1.000 ton ağırlığındaki kedi yolu halatları ve kule üst iskelesi sökümü bitti. Söküm çalışmaları boyunca toplamda 10.000 ton ağırlığındaki geçici ekipmanların sökümü tamamlandı" dedi.

Çalışmalara değinen 3. Köprü yetkilisi, "Kedi yolunun sökümünde birkaç farklı yöntem kullandık. Söküm çalışmalarında kule vinçler, kulelerin üstünde bulunan özel tamburlu vinçler ve tabliye seviyesindeki mobil vinçleri kullandık. Söküm işlemi esnasında iş güvenlik ekipleri tarafından hazırlanan güvenli bölgeler dışında sahaya girişler tamamen kapatıldı. Bu sayede söküm işlerini en ufak bir kazaya mahal vermeden tamamladık" ifadesini kullandı.                                                                                                                                  

                                                                                               Mayıs 2016

KMOP'DEN HABERLER