• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
300 METREDE KALIP SÖKÜM İŞLEMİ
 
3. Köprü kulelerinde betonarme imalatlar tamamlandı. Köprü kulelerinde  304.5 metre yüksekliğe  gelinmesiyle birlikte otomatik tırmanır kalıplar da söküldü.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalarda büyük bir aşama kaydedildi. Köprü kulelerinin betonarme imalatları tamamlandı. 
 
Köprü kulelerinde 304.5 metreye ulaşılması ile  birlikte otomatik tırmanır kalıplar da söküldü. 2 adet 45 tonluk,  1 adet 32 tonluk kule vinçin ve sahada bulunan mobil vinçlerin de  kullanıldığı söküm esnasında iş güvenliğini sağlamak amacı ile aşağıdaki döşemede yapılan imalatlar iş bitinceye kadar durduruldu.  
 
Köprü İnşaatı Saha Şefi, "Sadece bir ayakta iç ve dış kalıbın toplam ağırlığı 165 tondu. Operasyon sırasında rüzgar hızı da sürekli olarak kontrol edildi. Üst döşeme betonu dökülmeden evvel tırmanır iç kalıbı söküldü ve sadece dış kalıbın söküm işi kaldı. Üst çalışma platformu, beton kalıbı ve alt çalışma platformundan oluşan sistemde dış kalıp platformunda  toplamda 27  birim kalıp vardı. Tırmanır kalıbın, önce küçük parçaları söküldü, söküm esnasında  kullanılacak güvenlik bariyerleri ve can halatlarının montajı yapıldı.  Ardından üst çalışma platformu ve beton kalıplarının demontajı gerçekleştirildi. Alt çalışma platformu demontajının yapılması, beton montaj elemanları ve rayların sökülmesiyle birlikte söküm işlemi bitirildi." dedi. 
 
208 metre yükseklikten  sonra kullanılmaya başlayan tırmanır kalıpla birlikte 300 metre yüksekliğine kadar 4 kule için toplam  4 bin 200 ton demir ve 14 bin 200 m3 beton kullanıldı. 
 
                                                                                               Aralık 2014
KMOP'DEN HABERLER