• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3.BOĞAZ KÖPRÜSÜ VE BAĞLANTI YOLLARI KAPSAMINDA YOL PEYZAJ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ICA’nın hayata geçirdiği Kuzey Marmara (3.Boğaz Köprüsü Dahil) Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy (3.Boğaz Köprüsü Dahil) Kesimi” İşi kapsamında otoyol gövde oluşumuyla birlikte eş zamanlı olarak peyzaj çalışmalarına da başlandı.

ICA Orman Mühendisi Akarcan Çalışan otoyol peyzaj çalışmalarına başlamanın yol gövdesinin tamamen oluştuğu anlamına geldiğini, proje kapsamında  oluşan otoyol gövdesinin sağında solunda kalan yarma ve dolgu şevlerinde orta refüjde ve kavşak noktalarında Karoyolları Teknik Şartnamesi’ne uygun olarak peyzaj uygulaması yapılacağını, özellikle yarma ve dolgu şevlerinde oluşan toprak yüzeyde  yağmur  ve rüzgar erozyonun meydana getirebileceği oluklanma ve toprak kaymalarına karşın şev stabilizazyonun sağlanması gerektiğini belirti.

“Peyzaj çalışması kapsamında ilk olarak 15-20 cm kalınlığında bitkisel toprak (nebati toprak) seriyoruz. Şevlerde eğimden dolayı toprağın kaymaması için erozyon tahtası ,örme çit vb. uygulamalar yapılıyor. Serilen bu bitkisel toprak tırmıklanıp tesviye edildikten sonra gübreleniyor. Oluşan zemin bitki dikimine ve çimlendirilmeye hazır hale getiriliyor. Kullanılacak bitki ve çim çeşidi bölgenin mevcut yerel  yetişme şarlarına (ısı,ışık,nem gölgelik ,bakı,toprak niteliği) ve ekosistemine uygun türlerden seçilerek uygulanacaktır”  dedi.   

                                                                                                  Ağustos  2015 

KMOP'DEN HABERLER