• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3.KÖPRÜ PROJESİ'NDE 3.ETAP AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesini yürüten  ICA'nın, "gönüllülük" esasıyla hayata geçirdiği ağaçlandırma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Toplam 530 hektarlık alanı ağaçlandırmak için 2. etap çalışmalar başladı.
 
3 Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin inşaat  çalışmalarını yürüten ICA, Cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma projelerinden birini gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, ICA, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü ile üçlü protokol imzalamıştı. Gönüllülük esasıyla hayata geçen proje kapsamında, 2015 yılı için toplamda 530  hektar yani 5 milyon 300 bin metrekare alanın ağaçlandırma çalışmaları başladı.
Çatalca, Riva, Kanlıca- Karaağaç ve Şile bölgelerinde ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor.
 
Ağaçlandırma çalışmalarını anlatan ICA Dış İlişkiler Müdürü Fahri Nayır, "Ağaçlandırma faaliyetleri, 2013 yılında İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile yapılan ağaçlandırma genel protokolü ile İstanbul ili sınırları içerisinde toplam 1400 hektarlık alanın ağaçlandırılması taahhüde bağlanmıştır. 2013 yılında İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nce belirlenen bölgelerde 410 hektar alana 434.904 adet fidan dikimi yapıldı. 2014 yılında ise 459 hektar alana 569.568 adet fidan dikimi yapıldı. Yani, bu kapsamda 2013 ve 2014 yıllarında toplam 860 hektar alan ağaçlandırılmış, bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun farklı cinslerde toplam 1.004.472 adet fidan dikimi gerçekleştirildi. " dedi. 
 
2015 yılı çalışmalarına da değinen ICA Dış İlişkiler Müdürü Fahri Nayır, "İlk etapta, Çatalca, Riva, Kanlıca- Karaağaç ve Şile bölgelerinde toplam 150 Hektarlık bir alanın ağaçlandırması için gerekli arazi hazırlık çalışmalarına başlandı. Arazi hazırlık çalışmalarının tamamlanmasını müteakip 2015 yılında 167.255 adet fidan dikimi yapılacak. Ayrıca, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünce ağaçlandırılacak diğer alanlar gösterildiğinde geriye kalan 390 hektarlık alanın ağaçlandırılması için gerekli çalışmalar yapılacak ve projenin ağaçlandırma taahhüdü yerine getirilmiş olacaktır. "dedi.
 
Ağaçlandırma çalışmalarında Ekim ayının ortalarına kadar arazi hazırlık çalışmaları yapılacağını belirten ICA Dış İlişkiler Müdürü, "Ekim ayının ikinci yarısından itibaren fidan dikimlerine başlanacak. Ayrıca, Orman Bölge Müdürlüğü fidan dikimi ve bakımı yaptırırken o bölgeye yakın köylerdeki bu işe uygun sezonluk işçileri kullanıyor. Bu da bölge halkına bir iş imkanı sağlamakta. Ayrıca ileriye dönük olarak, örneğin o bölgede arıcılık yapılıyorsa arıcılığa uygun fidanlar seçilmekte ve yapılan bu fidan seçimleri ile arıcılık faaliyetine katkı sağlanmaktadır. Bunun  gibi benzer ekonomik değeri olan fidanlar bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun olarak seçilmekte ve orman köylülerinin orman meyve ve mahsullerinden faydalanması amacıyla çalışmalar yapılmaktadır." ifadesini kullandı.
 

                                                                                                  Ağustos  2015 

KMOP'DEN HABERLER