• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3.KÖPRÜ PROJESİNDE ANKRAJ TEMELLERİNE BAŞLANDI

 

Köprünün yükünü büyük ölçüde taşıyacak olan ankraj bloklarına 24 biner metreküp beton dökülecek. Asya ve Avrupa Yakası’ndaki ankraj blokları 100 biner ton ağırlık taşıma kapasitesine sahip olacak. 

 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde çalışmalar eş zamanlı şekilde yürütülüyor. Bir yandan köprü kulelerinin yükselişi sürerken, daha ileri aşamada konulacak taşıyıcı kabloların bağlanacağı ankraj bloklarının yapımı da devam ediyor. 3. Köprünün Asya Yakası "Side Span" Alanı Saha Mühendisi Mehmet Sertaç Öraz, "Önce kazı işlemleri bitti, yerin metrelerce altına inildi. Temel betonarmesine zarar verecek olası durumları engellemek için önce grobeton döktük. Temel demirlerine başlandı." dedi.  
 
Projede köprü ağırlık noktalarını oluşturacak ankraj blokları için kazılarla yaklaşık 35 metre derine inildi, ankraj bloklarının temellerine başlandı. 3. Köprü’nün Asya Yakası "Side Span" Şefi Hüseyin Şeref Çaylak, "Ankraj blokları köprüyü taşıyor. Ankraj bloğu asma köprünün ana kablolarının bağlandığı nokta. Kablolar, ankraj bloğuyla birlikte yükü toprağa aktarıyorlar.  Araçların ağırlığı yola, yolun ağırlığı ana kablolara, kablolar ankraj bloklarına, ankraj blokları zemine iletiyor." diye konuştu. 
 
Köprü ankraj bloklarını temellerinin atıldığını söyleyen Hüseyin Şeref Çaylak, "Bu ankraj bloğunun içinde eğer denen noktalar var. Bu ankraj bloklarının temellerine 24 bin metreküp beton dökülecek. 24 bin metreküp beton ile yaklaşık 40 katlı bir bina yapılabilir." ifadesini kullandı. 
 
ANKRAJ BLOKLARININ AĞUSTOS'A KADAR BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR
 
Ankraj bloklarının yapımı üç aşamalı olarak sürecek. Blokların yapımının Ağustos 2014 tarihine kadar bitirilmesi planlanıyor. Avrupa ve Asya Yakası’ndaki ankraj blokları 100 biner ton ağırlığı taşıma kapasitesine sahip olacak. 
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin çok büyük bir proje olduğunu söyleyen Hüseyin Şeref Çaylak, "İşe girdikten sonra köprünün gerçekten çok özel bir köprü olduğunu fark ettim, dünyada eşi benzeri yok. Açıkçası işe gelirken heyecan duyuyorum." dedi.
 
                                                                                                                      Ocak 2014
KMOP'DEN HABERLER