• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3.KÖPRÜ'DE DAMPER MONTAJI

3.Köprü'de eğik askı halatlarının damper montajı başladı. Damper sistemiyle birlikte toplam 176 adet olan eğik askı halatlarının salınımlarının önüne geçilecek.

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemi tamamlandı. Toplam 176 adet eğik askı halatın montaj işlemi yapıldı, yaklaşık 6 bin 500 kilometre kablo çekimi gerçekleştirildi. Son olarak 3. Köprü'de eğik askı halatlarının damper montaj işlemi başladı.

3. Köprü saha şefi, "Eğik askı halatların damper montajlarına başladık. Damperler, eğik askı halatlarda yapısal veya çevresel faktörler sonucunda oluşabilecek salınımları, içlerinde bulunan pistonlar sayesinde sönümleyen ve kısıtlayan yapısal elemanlar. Damper montajları arka açıklıklarda Mayıs ayında tamamlandı. Haziran ayı sonuna kadar da ana açıklıktaki damperlerin montajlarını tamamlayacağız. Damper montajı için 4 takımdan oluşan özel ekipler kurduk. Bu sayede hızlı ve sorunsuz bir şekilde tüm montaj çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Toplamda 100 kişinin üstünde damper montaj ekiplerimiz var. Damperler, tabliye seviyesi ile eğik askıların belirlenmiş bir noktası arasına monte ediliyorlar. Montaj esnasında çok hassas ölçme çalışmaları yapıyoruz çünkü toleransımız 20 milimetre kadar. Ağırlıkları 5-6 ton civarında olan damper mast’ların bu hassasiyette montajlarının yapılabilmesi için ölçüm ekiplerimizin desteğiyle sürekli olarak işi kontrol etmekte ve istenilen şekilde montajlarının yapılmasını sağlamaktayız" dedi.

 

                                                                                               Mayıs 2016

KMOP'DEN HABERLER