• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3.KÖPRÜDE ÖNEMLİ BİR ADIM DAHA ATILDI
 
3. Köprü Projesi'nde çok önemli bir aşama kaydedildi. 940 tonluk çelik tabliye, ICA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fırat Çeçen ve Karayolları 1.Bölge Müdürü İsmail Kartal'ın katılımıyla  3 gün süren çalışma sonunda törenle yerine konuldu. 
 
 
3. Köprü Projesi'nde çok önemli bir aşama kaydedildi. 940 tonluk çelik tabliye, ICA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fırat Çeçen ve Karayolları 1.Bölge Müdürü Sayın İsmail Kartal'ın katılımıyla  3 gün süren çalışma sonunda törenle yerine konuldu. 
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde büyük bir adım atıldı. Halatların bağlanacağı köprü kulelerinin bitirilmesinin ardından üzerinden çift yönlü 8 şeritli otoyol ve 2 şeritli demiryolunun geçeceği çelik tabliyelerin konulma işleminde önemli bir ilerleme sağlandı. Bu kapsamda 940 tonluk en ağır çelik tabliye dev vinç yardımıyla, törenle yerine konuldu. Törene ICA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fırat Çeçen, Karayolları 1.Bölge Müdürü Sayın İsmail Kartal, 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Kontrol Başmühendisi Sayın Beyhan Yaraman, 3. Köprü Yapım Müdürü Sayın Samet Seyhan ile diğer mühendis ve çalışanlar katıldı.3 gün süren operasyonda dev çelik tabliye önce denizden karaya ardından test aşamaları sonrası bir önceki çelik tabliyenin devamına başarılı şekilde yerleştirildi. 
 
3. Köprü yetkilerinden alınan bilgiye göre; "Toplam 59 çelik tabliye var. Avrupa ve Asya yakalarına birer tane konulmuştu. Güney Kore'den gelen saçlar, İzmit Gebze ve İstanbul Tuzla'daki işlemlerin ardından Yalova Altınova'da  çelik tabliye haline getirildi. Bu son konulan çelik tabliye ise projedeki en ağır 2 çelik tabliyeden biriydi. 940 ton ağırlığında, uzunluğu 24 metre ve genişliği ise 59 metreydi. Deniz yoluyla önce inşaat sahasına getirildi. 1.800 ton taşımalı kapasiteli dev yüzer vinç tarafından karaya indirildi." 
 
940 tonluk çelik tabliyenin yerleştirilmesinin çok büyük bir operasyon olduğu belirtildi. 
 
Yetkililer," Dev çelik tabliyenin köprü inşaat sahasına konulması sonrası çok detaylı bir kaldırma operasyonu gerçekleştirildi. 2 gün boyunca 1.000 ton kapasiteli vinçle kaldırma testleri yapıldı. Pazar günü de, sabah saat 08.00 sıralarında başlayan operasyon hava koşulları da gözetilerek gece saat 22.00 sıralarında bitirildi. Yani yaklaşık 14 saat süren bir operasyonla dev çelik tabliye yerine konuldu" ifadesini kullandı.
 
                                                                                              Nisan 2015

 

KMOP'DEN HABERLER