• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3.KÖPRÜNÜN KULELERİ YÜKSELİYOR

Yapımına 29 Mayıs’ta başlanan 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde çalışmalar sürüyor. Temelleri atılan köprü kuleleri ilk ay itibariyle 60 metreye ulaştı.

 

ICA tarafından hayata geçirilen 3. Köprü’de yapım çalışmaları devam ediyor. Ay sonu itibariyle köprü kuleleri 60 metreye ulaştı. Bundan sonraki aşamada, Avrupa ve Asya Yakası’daki kule ayakları ara bağlantılarla birbirine bağlanacak. İlk bağlantı 61 ile 71 metre arasında kurulacak. Beton kiriş sistemiyle kulelerin birbirlerine bağlanması gerekiyor. Kış ayları yaklaştıkça,  çalışma temposu da artıyor. ICA Avrupa Kule Sorumlusu Ömer Çeri, “Bir kule ayağının tepesinde, şu anda 65 işçi var. Diğer kule ayağında da aynı şekilde 65 işçi çalışıyor. İşçileri asansörle çıkarıyoruz. Gün boyu toplamda 300 işçi kule ayaklarının tepesinde görev alıyor.”  dedi. 

 

AVRUPA VE ASYA’DAKİ KULELERDE 3’ER VİNÇ ÇALIŞIYOR 

 

Köprü ayaklarında hedef, deniz seviyesine göre 330 metreye ulaşmak. Hem Avrupa hem de Asya Yakası’ndaki köprü kulelerinin ayaklarında 3’er büyük vinç durmadan çalışıyor. Asya Köprü Şantiye Şefi Eray Çakar, ilk aşamada günlük olarak köprü ayaklarının 2 metre 20 santim yükseldiğini söyledi. 61-71 metre arasındaki köprü kule bağlantısı sonrası kritik yükseklik 208 metre olacak. Bu yükseklikten 300 metreye kadar ankraj kutularının montajı yapılacak. 

 

                                                                                                                       Ekim 2013

KMOP'DEN HABERLER