• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
3.KÖPRÜNÜN RÜZGAR TESTLERİ YAPILDI

 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprünün rüzgar testleri yapıldı. Köprünün aslına uygun maketi üzerinden maksimum rüzgar testleri gerçekleştirildi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde, köprünün doğal şartlara uygunluğu da en önemli konuların başında geliyor. Köprünün dayanıklılığı ve rüzgara karşı direncinin ortaya çıkarıldığı testler Fransa’nın Nantes ve İtalya’nın Milano kentlerinde yapıldı. 
 
Köprünün tasarımını yapan Fransız yapı mühendisi Dr. Michel Virlogeux’nun katıldığı testlerde köprünün önce tabliye ve kule modelleri çıkarıldı. Bilgisayar modellemesi üzerinden köprünün, pratik şekilde nasıl tepki vereceği ölçüldü.
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyol Projesi’nin Dizayn Müdürü Roberto Sorge, “Ana açıklık, kule ve ankraj bölümleriyle yaklaşık 2 bin metre bulan köprünün, 11 metrelik bir modeli yapıldı. Bunun üzerinde deneyler düzenlendi. Bütün yapıların, yapımı öncesinde veya sonrasında kontrole ihtiyacı var. Bu testler,minyatür maketler üzerinden de yapılabilir. Bu testte rüzgarın yapı üzerindeki etkisini kontrol ettik. Bu sadece bu yapı için değil, tüm önemli ve stratejik yapılar için uygulanan standart bir yol“ dedi.
 
Model maketlerine köprünün farklı inşaat aşamaları da göz önünde bulundurularak 6-7 aylık bir süreçte testler yapıldı. Test kapsamında köprü modelleri, 300 km/sa hızda esen rüzgara karşı test edildi. Son 40 yılda İstanbul'da kaydedilen en yüksek rüzgar hızı 130 km/sa olmuştu. 
 
                                                                                                                     Nisan 2014
KMOP'DEN HABERLER