• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"88 ADET DEV ANCHOR BOX KÖPRÜ KULELERİNE YERLEŞTİRİLDİ"


 

3. Köprü Projesi'nde, köprü kuleleri betonarme işleminin son metrelerine yaklaşıldı. Çalışmalar kapsamında köprü kulelerine toplam 88 adet  ankraj kutusu yerleştirildi. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde yapımı süren köprü kulelerinde son metrelere yaklaşıldı. Proje kapsamında köprü kulelerinde, vardiyalar halinde gece gündüz  yaklaşık 300 kişi çalıştı. Avrupa ve Asya yakasında bulunan 4 kulede deniz seviyesinden 300 metre yüksekliğe ulaşıldı

 

Eğik askı halatlarının yerleştirilmesi için köprü kulelerinde çalışmalar gerçekleştirildi. Çalışmalar kapsamında köprü kulelerine toplam 88 adet ankraj kutusu yerleştirildi. 

 

Avrupa Yakası Köprü Kule Şefi Ömer Çeri, "Anchor box"ların konulması için büyük kaldırma operasyonları gerçekleştirildiğini belirterek,  "Anraj kutularının konulması için iki vincin aynı anda kullanıldığı, hassas senkronizasyon ve dikkat gerektiren kaldırma operasyonları büyük bir başarı ile gerçekleştirildi. İlk ankraj kutusu mayıs ayında yerine kondu. Sonuncusu ise eylül ayı içerisinde yerleştirildi. Her bir kuleye 22 adet ankraj kutusu. Operasyonlar 4 ay sürdü. Bu ankraj kutularının en ağırı 61,5, en hafifi ise 27 ton ağırlığında."dedi. 


 

Proje kapsamında köprü kulelerine yerleştirilen ankraj kutuları hibrid köprü tasarımının ana parçalarından olan eğik askı kablolarının kulelerde sabitlenmesi için kullanılacak.

 

                                                                                                                   Ekim  2014

KMOP'DEN HABERLER