• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ALMAN ÜNİVERSİTESİ'NDEN 3. KÖPRÜYE ZİYARET
 
Münih Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, 3.Köprü Projesi'ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Prof. Dr. Martin Mensinger, 3. Köprü'nün çok modern bir yapı olduğunu ifade etti. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne bu kez Almanya Münih Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri 3. Köprü sahasına teknik gezi düzenledi. 
 
Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer tarafından karşılanan 40 kişilk heyete, öncelikle 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi hakkında bilgi verildi. Ziyaretçiler, Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer'in hazırladığı sunumu izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Çalışmaların devam ettiği köprü kulelerini ve  şantiye alanını gezen ziyaretçiler; proje çalışanlarına köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları yöneltti.
 
Alman Üniversitesi'nin Türk kökenli profesörlerinden Ömer Bucak, 3.Köprü'nün yapımında teknolojik olarak ne gibi yenilikler kullanıldığını görmeye geldiklerini söyledi. Kürsüsünün çelik ve kaynak üzerine olduğunu hatırlatan Bucak, "Projenin enteresan tarafı büyüklüğü, sistemin değişik olması, hem asma köprü hem de eğik askılı köprü olması... Benim merak ettiğim konu ise, çelik konstrüksiyonda ne gibi tasarımlar olduğu ve halatların bağlama yerleri....Bu köprüde ne gibi yenilikler yapıyorsunuz ne gibi yenilikler ilave ediyorsunuz, onu anlamak için geldim." dedi.
 
Prof. Dr.  Martin Mensinger ise, "Köprüyü daha önceden duymuştuk. Öğrencilerimiz inşaat mühendisliği bölümünde okuyorlar. Özellikle köprü yapımı konusunda uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimiz var. 3. Köprü'nün konsept tasarımı yapı mühendisi, "Fransız köprü üstadı" olarak nitelendirilen Michel Virlogeux ile İsviçreli Ti Engineering firması tarafından ortak olarak yapıldı. Köprüyü önce İsviçre'den aldığımız bilgilerden öğrendik. Çünkü, dizayn çalışmalarının bir kısmı İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılmıştı. Ayrıca Michel Virlogeux bazı dönemler okulumuzda sunumlar yapıyor. Ondan köprünün niteliklerini öğrendik.
 
Birçok asma köprü var ama bu farklı, çünkü hybrid bir yapı. Hem de eğik askı sistemi köprüde bulunuyor. Daha da önemlisi üzerinden demiryolu trafiği de geçecek. Çok modern bir yapı." açıklamasını yaptı.
 
                                                                                              Ocak 2015
KMOP'DEN HABERLER