• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"AMAÇ KAZALARI SIFIRA İNDİRMEK"

 

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde, iş güvenliği ön planda tutuluyor. Projede olası kazaların önüne geçmek için inşaat sahasında "Safety walk" olarak adlandırılan güvenlik yürüyüşleri yapılıyor. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ne, iş sağlığı ve güvenliği açısından da büyük önem veriliyor. Projede inşaat sahasında "Safety walk" olarak adlandırılan güvenlik yürüyüşleri yapılıyor. Her hafta bir kez düzenlenen iş güvenliği ve sağlığı turlarına, ICA ve proje alt yüklenicisi Hyundai ve SK E&C yöneticileri de katılıyor. Güvenlik turlarında amaç, kazaları sıfıra indirmek, oluşmadan önce kazaların önüne geçmek.

 

GÜVENLİK İÇİN "SAFETY WALK"

 

ICA İş Sağlığı, İş Güvenliği, Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal, güvenlik turlarıyla amacın iş güvenliği uygulamalarının özümsenmesi olduğunu söyledi. Güvenlik yürüyüşlerinin yurtdışında çok fazla kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyen Baysal, "İş sağlığı ve iş güvenliğinden sorumluyuz. İnşaat sahasını dolaşıp, eksikleri tespit edip, sorunları çözüyoruz. Köprünün proje müdürü  dahil olmak üzere, 1 hafta Avrupa 1 hafta Asya Yakası'ndaki köprü inşaatını geziyoruz. Bu gezide herkes o inşaatçı gözlüğünü çıkarıp, iş sağlığı ve güvenliği açısından işleyişe bakıyor. İster istemez, proje körlüğü dediğimiz, aynı noktaya konsantreden kaynaklanan hataları, onların da görmesini sağlıyoruz. Bu sürece "Safety Walk" yani “Güvenlik Yürüyüşü” deniliyor. Hem biz notlar alıyoruz, hem de onlar notlar alıyor. Değerlendirme ve gözlem raporları yayınlanıyor. Türkiye'de böyle büyük bir projelerde bu süreç uygulanıyor." diye konuştu.  

 

3. Köprü'nün Proje Müdürü Karsten Baltzer ise,  "Amacımız bu süreçle güvenlik önlemlerinin ve çalışanların dikkatinin arttırılması. İnşaat sahasını gezerek, bu süreçte yapılabilecekleri ve yapılması gerekenleri anlamaya çalışıyoruz."dedi.

 

 

KMOP'DEN HABERLER