• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ANA KABLO ÇEKİMİ TAMAMLANDI
 
 
3.Köprü Projesi'nde ana kablonun çekimi işlemi tamamlandı. Çalışmalar kapsamında, 71 bin 645 kilometre halat çekildi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde hem Avrupa hem de Asya Yakası'ndaki çalışmalarla eş zamanlı olarak sürdürülen ana kablo çekim işlemi tamamlandı. Toplamda 13 bin ton olan 2 ana kablo kendi ağırlıklarının yanı sıra yaklaşık 40 bin ton yük taşıyacak. 
 
3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde "kedi yolları"nın yapımının ardından Ağustos ayında başlanan ana kablo çekim işlemi 2 ay gibi kısa sürede sona erdi. Çalışmalar kapsamında, 71 bin 645 kilometre halat çekildi. 
 
3. Köprü Ana Kablo Şefi, " Ana halat, toplamda ana açıklıkta kuzey ve güneyde 113, arka açıklıklarda kuzey ve güneyde 122 adet halattan oluşmaktaydı. Her bir kablo içerisinde çapı 5.4 mm olan 127 adet çelik tel bulunmaktaydı. Bu halatlar daha önceden kurmuş olduğumuz kedi yolu ve "hauling rope" sistemi sayesinde çekildi. Ana kablonun her biri çekildikten sonra Avrupa ve Asya'da ankraj bloklarına sabitlenerek germe işlemi uygulandı." dedi. 
 
3. Köprü Ana Kablo Şefi, "Ana halat çekiminin bitişi sonrası, altıgen olan ana halatlar yuvarlak hale getirildi ve sıkıştırılması (kompaksiyon) işlemine başlandı. Sıkıştırma işlemi sonrası kablo bileziği montajına geçilecek. Hemen akabinde 21. çelik tabliyeden sonra kaldırılacak yeni çelik tabliyeler için ana kablonun üzerine kızak vinç adı verilen mekanizme kurulacak." ifadesini kullandı. 
 
Ana kablonun özellikleriyle ilgili bilgi veren yetkili, " Ana kabloda her bir telin dayanım mukavemeti 1860 Megapaskal. Ana kablo toplamda her birinin ağırlığı yaklaşık olarak 900 ton olan çelik tabliyelerin 35 tanesini taşıyacak. Bu taşıma işlemi için ana halata bağlı olan askı halatları da kullanılacaktır. Toplamda yaklaşık 170 ton ağırlığında ve 1770 Megapaskal mukavemetinde 68 adet askı halatları kullanılacak" ifadesini kullandı.
 
                                                                                                                     Ekim  2015
KMOP'DEN HABERLER