• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ANA KABLO HALATLARI ŞANTİYE SAHASINA GETİRİLDİ
3. Köprü Projesi'nde, ana kabloyu oluşturacak halatlar inşaat sahasına getirildi. Makaraya sarılı toplam 262 adet halattan her biri kulelerdeki çelik semerlere oturarak köprü çıkışlarındaki Ankraj bloklarına bağlanacak ve böylece halatlar bir araya getirilerek ana kablo oluşturulmuş olacak.
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamında kritik aşamalardan biri olan ana kablonun oluşturulmasında önemli bir gelişme sağlandı. Güney Kore'de alanında uzmanlaşmış bir fabrikada yaklaşık 1 yılda imalatı tamamlanan 13 bin tonluk ana kablosu inşaat sahasına getirildi.
 
Ana kablo imalatı hakkında bilgi veren 3. Köprü Fabrikasyon Mühendisi, " Ana kabloyu oluşturan halatlar, makaralara sarılı olarak rulo halinde Güney Kore'den deniz yoluyla buraya sevk edildi. İstanbul Ambarlı Limanı'na getirilen halatlar gerekli işlemlerin ardından TIR'larla şantiyedeki depo sahasına taşındı. Halatlar toplamda 262 adet, her bir halat kulelerdeki çelik semerlere oturarak köprü çıkışlarındaki Ankraj bloklarına bağlanacak ve böylece halatlar bir araya getirilmiş, ana kablo oluşturulmuş olacak. Montajdan sonra ise bu halatlar kompaktör ile sıkıştırılacak. Bugünlerde sevkiyat tamamlandı. Montaja başlayana kadar şantiye depo sahasında kurulan özel bir sistemle muhafaza edilecek." dedi.
 
3. Köprü Fabrikasyon Mühendisi, "Ana kablo halatlardan, halatlar ise tellerden oluşuyor. Her bir ana kablo 75 santimetre çapında olup, her birinin kesitinde 113 adet halat var. Halatlar ise yaklaşık 5 milimetrelik galvanizlenmiş 127 tane telin altıgen şeklinde sıkıştırılması şeklinde." açıklamasını yaptı.
 
                                                                                              Şubat 2015
KMOP'DEN HABERLER