• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ANA KABLO KAPLAMA ÇALIŞMASI TAMAMLANDI
 
3. Boğaz Köprüsü'nde "Ana Kablo" kaplama çalışması tamamlandı. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde ana kablonun çekiminin tamamlanması sonrası kablo kaplama işlemleri de tamamlandı. Böylece toplamda 13 bin ton olan ve 40 bin ton yük taşıyacağı belirtilen 2 ana kabloda çalışmalar sona erdi. 
 
Çalışmalar kapsamında, 71 bin 645 kilometre halat çekildi. Sıkıştırma işlemi tamamlanması sonrası ana kablo kaplama işlemine geçildi. 
 
3. Köprü Ana Kablo Şefi, " Ana halat, toplamda ana açıklıkta kuzey ve güneyde 113, arka açıklıklarda kuzey ve güneyde 122 adet halattan oluşmaktaydı. Her bir kablo içerisinde çapı 5.4 mm olan 127 adet çelik tel bulunmaktaydı. Çekme ve sıkıştırma işlemi sonrası ana kabloda kaplama işlemine başlandı. İki farklı kaplama işlemi yapıldı. Bunlardan biri çelik tel ile sarma diğeri ise elastomerik kauçuk kaplama. 3,5 mm çapında olan galvaniz kaplı çelik telle yapılan çelik tel ile sarma toplamda 3.034.781 metre uzunluğunda olup, toplam ağırlığı yaklaşık 230 ton. Bir diğer kaplama olan elastomerik kauçuk kaplama çelik tel ile sarılan halatın dış etkenlerden korunması için kauçuk ile sarılarak basınç ve ısı altında kilitlenmesi şeklinde yapıldı. " dedi. 
 
 
 
 
                                                                                                                     Nisan 2016

 

KMOP'DEN HABERLER