• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ANA KABLO" KAPLAMA İŞLEMLERİ SÜRÜYOR
 
 
3.Köprü Projesi'nde ana kablonun çekimi işleminin tamamlanması sonrası kablo kaplama işlemleri de sürüyor. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde hem Avrupa hem de Asya Yakası'ndaki çalışmalarla eş zamanlı olarak sürdürülen ana kablo çekim işleminin ardından çalışmalar sürüyor. Toplamda 13 bin ton olan ve 40 bin ton yük taşıyacağı belirtilen 2 ana kablonun kaplama işlemleri sürüyor. 
 
3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde "kedi yolları"nın yapımının ardından ana kablo çekim işlemi geçtiğimiz aylarda tamamlandı. Çalışmalar kapsamında, 71 bin 645 kilometre halat çekildi. Sıkıştırma işlemi tamamlanması sonrası ana kablo kaplama işlemine geçildi. 
 
3. Köprü Ana Kablo Şefi, " Ana halat, toplamda ana açıklıkta kuzey ve güneyde 113, arka açıklıklarda kuzey ve güneyde 122 adet halattan oluşmaktaydı. Her bir kablo içerisinde çapı 5.4 mm olan 127 adet çelik tel bulunmaktaydı. Çekme ve sıkıştırma işlemi sonrası ana kabloda kaplama işlemine başlandı. Kaplama işlemi iki farklı kaplama işlemi yapılıyor. Bunlardan biri çelik tel ile sarma diğeri ise elastomerik kauçuk kaplama. 3,5 mm çapında olan galvaniz kaplı çelik telle yapılan çelik tel ile sarma toplamda 3.034.781 metre uzunluğunda olup, toplam ağırlığı yaklaşık 230 ton. Bir diğer kaplama olan elastomerik kauçuk kaplama çelik tel ile sarılan halatın dış etkenlerden korunması için kauçuk ile sarılarak basınç ve ısı altında kilitlenmesi şeklinde yapılmakta. " dedi. 
 
Yapılacak çalışmalara da değinen 3. Köprü Ana Kablo Şefi, "Ana kablo kaplama işlemleri bittiğinde ana kablonun üzerinde bakım onarım işlerinde kullanılacak. Yüzeyin kaymaz boya ile boyanması işlemi, korkuluk imalatı işlemi, nem alma sisteminin kurulup test edilmesi ve mimari aydınlatma ekipmanlarının montajı yapılacak olup, tüm bu işlemlerin ardından "kedi yolu"nun söküm işlemi yapılması planlanıyor. " diye konuştu. 
 

                                                                                                                     Mart 2016

 
KMOP'DEN HABERLER