• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ANA KABLO SIKIŞTIRMA İŞLEMİ TAMAMLANDI

 

3.Köprü Projesi'nde ana kablo çekiminin ardından sıkıştırma işlemi de tamamlandı. Ana kablonun çapı 723 milimetre olacak şekilde sıkıştırılıp çelik kemerlerle sabitlendi. 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde hem Avrupa hem de Asya Yakası'ndaki çalışmalarla eş zamanlı olarak sürdürülen ana kablo çekim işleminin ardından çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar kapsamında, 71 bin 645 kilometre halat çekilirken, ana kabloda sıkıştırma işlemi de tamamlandı. Ana kablonun çapı 723 milimetre olacak şekilde sıkıştırılıp çelik kemerlerle sabitlendi. 
 
3. Köprü Ana Kablo Şefi, " Ana halat, toplamda ana açıklıkta kuzey ve güneyde 113, arka açıklıklarda kuzey ve güneyde 122 adet halattan oluşmaktaydı. Her bir kablo içerisinde çapı 5.4 mm olan 127 adet çelik tel bulunmaktaydı. İçerisinde 127 adet tel bulunan halat demetlerinden 113 tane kablo çekildi. Ana açıklıktaki kablo çekimi tamamlandıktan sonra arka açıklıktaki 9 ekstra halatın sürümüne başlandı. Halat sürümlerinden sonra "kedi yolu"nda ve ankraj bloğundaki halat sürme ekipmanlarının sökümlerine başlandı. Bu esnada ana açıklıkta ana halata formunu verme işlemi olan sıklaştırma (kompaksiyon) için hazırlıklar yapıldı. Ana halatın çapı 723 milimetre olacak şekilde sıkıştırılıp çelik kemerlerle sabitlendi. Ana kablomuz ana açıklıkta sıklaştırma işi tamamlandıktan sonra askı halatlarımızı asacağımız kablo kemerlerinin montajına geçilebilir hale geldi. " ifadesini kullandı. 
 
Ana kablonun özellikleriyle ilgili bilgi veren yetkili, " Ana kabloda her bir telin dayanım mukavemeti 1860 Megapaskal. Ana kablo toplamda her birinin ağırlığı yaklaşık olarak 900 ton olan çelik tabliyelerin 17 tanesini taşıyacak. Bu taşıma işlemi için ana halata bağlı olan askı halatları da kullanılacaktır. Toplamda yaklaşık 170 ton ağırlığında ve 1770 Megapaskal mukavemetinde 68 adet askı halatları kullanılacak" ifadesini kullandı.
 

                                                                                                                     Kasım  2015

 

KMOP'DEN HABERLER