• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ANKRAJ BLOKLARI "HALAT" ÇEKİMİ İÇİN HAZIR
 
3. Köprü Projesi'nde köprü kuleleri gibi, ankraj bloklarında da betonarme imalatlar tamamlandı. Ankraj bloklarında halat çekme işlemi için hazırlıklar sona erdi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü kulelerinde olduğu gibi, ankraj bloklarında da betonarme imalatları ve halat çekme işlemi için hazırlıklar  tamamlandı.  Ankraj bloklarına köprünün iki yakasındaki ana halatlar bağlanarak, ana halatların uygulayacağı çekme yükü ankraj blokları tarafından taşınacak. 
 
Projenin Avrupa Yaklaşım Viyadüğü Şefi, " Ankraj bloğunda şimdiye kadar 25 bin 350 m3 C40 sınıfı beton ve 3200 ton inşaat demiri kullanıldı. Ankraj bloğunda dolgu işi başlatıldı ve toplam 30 bin m3 geri dolgu yapılacak. Betonarme imalat  ve geri dolguyla birlikte ankraj bloğunun toplam yapısal ağırlığı yaklaşık olarak 150 bin tondur. Ana halatlardan gelecek olan çekme yükünü bu ağırlıkla dengeleyeceğiz." dedi. 
 
 "Ankraj bloğu içerisinde ard germe sistemini barındıran bir yapı" açıklamasında bulunan projenin Avrupa Yaklaşım Viyadüğü Şefi, "Ankraj bloğu içerisinde 45 bin 800m 1860 mpa dayanımlı ard germe halatları kullanılacaktır. Ard germe halatlarının sürülmesi işlemine bu hafta içerisinde başlandı. Ayrıca kuzey ve güney yönünden gelecek ana halatlar ve dağıtım semeri yardımıyla kuzeyde ve güneyde 72 parçaya ayrılarak daha öncede yapılmış olan ard germeli betonarme kütleye t-ankraj dediğimiz malzemeler ile bağlanılacak. T- ankrajların montajına ise  başlandı." ifadesini kullandı. 
 
                                                                                               Aralık 2014
KMOP'DEN HABERLER