• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ANKRAJ BLOKLARI TAMAMLANDI
 
3. Köprü Projesi'nde köprü kulelerinden sonra Ankraj blokları da tamamlandı. Köprü ana halatlarının bağlanacağı Ankraj bloklarındaki çalışmalar yaklaşık 13 ay sürdü.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü kulelerinde olduğu gibi, ana halatların bağlanacağı temel yapılar olan Ankraj blokları da tamamlandı. Ankraj bloklarına köprünün iki ayağından geçen ana halatlar bağlanacak ve ana halatların uygulayacağı çekme yükü bu bloklar tarafından karşılanacak. 
 
İçerisinde ard germe sistemini barındıran bir yapı olan Ankraj bloklarının bulunduğu kısım deniz seviyesinden +75 metre kotundan patlama ve kazı işleriyle +37 metre kotuna kadar indirildi. Yaklaşık 55 metreye 65 metre bir çukur oluşturularak +37 metre kotundan +70 metre kotuna kadar kademeli olarak ana halatlarının bağlanacağı betonarme yapı oluşturuldu. Ankraj bloklarında betonarme imalatların ardından drenaj ve izolasyon işleri tamamlandı. Son olarak da ta otoyolun üstünden geçeceği alanda toplam 27 bin metreküp geri dolgu işlemi kademeli bir şekilde yapılarak tamamlandı.
 
Ankraj blokları ana halatların uygulayacağı çekme kuvvetlerine karşı kuvveti oluşturarak köprünün yükünü almak amacıyla inşa ediliyor. 
 
                                                                                              Şubat 2015
KMOP'DEN HABERLER