• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ANKRAJ BLOKLARINDA AYDA 5 BİN METREKÜP BETON DÖKÜLDÜ

 

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprüdeki ana halatların ağırlığını taşıyacak olan ankraj bloklarının yapımının yüzde 95'i tamamlandı. Ankraj bloklarında ayda ortalama 5 bin metreküp beton döküldü. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde Avrupa ve Asya Yakası'nda bulunan ankraj bloklarında çalışmalar son aşamaya geldi. Köprüdeki ana halatların ağırlığını taşıyacak olan ankraj bloklarının yüzde 95'i tamamlandı. Yaklaşık 10 ay süren çalışmalar sırasında ankraj bloklarında ayda ortalama 5 bin metreküp beton döküldü.

 

3. Köprü Asya Yakası Side Span Şefi, "Ana halatların kara tarafındaki bağlantı noktası ankraj bloklarından oluşuyor. Çalışmada derin kazılar  yapıldı., Kaya çivisi (Rockbolt) denilen sistemlerle kazı şevleri  desteklendi. Kazı şev yüzeylerine püskürtme beton (shotcrete) atılarak kazı şevlerinde önlemler alındı. 34 metre yüksekliğinde beton döküyoruz. Son iki metresine geldik. 10 ayda aylık ortalama 5 bin metreküp beton döküldü. " dedi. 

 

Avrupa Yakası Saha Mühendisi ise "Ankraj bloğundaki betonarme çalışmalarının  yüzde 95'i tamamlandı. Ana halatların çekilmesi işlemine Avrupa Yakası ankraj bloğundan başlanılacak. Avrupa Yakası betonarme işleri tamamlandıktan sonra yani ekim ayında, ilk bölümünde başlanacak olan drenaj, su izolasyonu ve dolgu işlerinin bitiminde kurulmaya başlanılacak. Bu arada ankraj bloğu içerisinde yapılması gereken ard germe işleri tamamlanacak ve ana halatı ayıracak olan dağıtım semeri dediğimiz çelik malzeme yerine monte edilecek. Şu anda  dağıtım semerlerinin yerine konulabilmesi için gerekli olan betona gömülü elemanların büyük bir kısmı yerine konmuş durumda. Ana halat t- ankraj denilen malzemeler ile daha önceden ard germesi yapılmış olan betonarme kısma bağlanacak Kullanacağımız ankrajların tamamı da şu anda sahaya indirildi" ifadesini kullandı. 

 

Ankraj bloklarının yapımının Ekim ayında tamamlanması planlanıyor. 

                                                                                                                   Eylül  2014

KMOP'DEN HABERLER