• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ASFALT TESİSLERİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde otoyol üst yapısı çalışmaları ile eş zamanlı olarak asfalt üretim tesisleri de çalışmaya başladı. 
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde ilk asfalt, projenin  E-2 kısmında döküldü. Asfalt işlemiyle birlikte asfalt üretim tesisleri de çalışmaya başladı. Proje kapsamında  ilk etapta Asya ve Avrupa yakasında 4 adet asfalt tesisi üretim yapacak. 
 
Proje Kalite Kontrol Müdürü, " Bu aşamada Avrupa tarafında 2, Asya tarafında 2 adet olmak üzere toplam 4 adet Asfalt tesisi olacak.Asya'da Reşadiye'de bir asfalt üretim merkezimiz var, bir adet de Riva'ya kuruluyor. Çavuşbaşı ve Reşadiye'de ise mekanik üretim merkezi var. Poyrazköy'e de soğuk karışım üretim tesisi kuruluyor. Avrupa tarafına baktığımızda ise, Odayeri'nde bir asfalt üretim tesisi var, bir de Fenertepe'de kuruluyor. Aynı yerlerde, soğuk karışım üretim tesisleri de bulunuyor " dedi.  
 
Asfalt üretim tesislerinde, serim ekibi dahil yaklaşık 60 kişi çalışıyor ve  soğuk karışım tesisiyle birlikte bu sayı 120'yi buluyor. Proje Kalite Kontrol Müdürü, "Asya yakasında  ilk asfalt güzergahı Reşadiye bölümünde döküldü. Asfalt tasarımlarımızı üniversitelerin de katılımıyla Karayolları Bölge Müdürlüğü yapıyor. Çalışmalar  denetleyici müşavir eşliğinde, karayolları denetiminde sürdürülüyor" açıklaması yaptı.   
 
Proje kapsamında şu anda Avrupa yakasında asfalt serim kapasitesi yaklaşık 5 bin ton, gelecek yıl bu sayının 8 bin tona yükseltilmesi planlanıyor. Asya bölümünde ise, 4 bin ton civarında olan asfalt serim kapasitesi 10 bin tona kadar yükselecek
 
                                                                                                Kasım 2014
KMOP'DEN HABERLER