• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ASYA VE AVRUPA 3. KÖPRÜ İLE YENİDEN BİRLEŞTİ

 

Avrupa ile Asya Yakası'nı 3. kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesi  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle yerleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım son tabliyenin kaynağını birlikte yaptı.

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde tarihi bir an yaşandı. 3. Boğaz Köprüsü'ndeki son çelik tabliyenin yerleştirilmesiyle İstanbul'un Avrupa ve Asya yakaları bir kez daha buluştu. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatmagül Demet Sarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal, IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen , ICA Yönetim Kurulu Başkan'ı Fırat Çeçen ve köprü çalışanları katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu öncelikle yanlarındaki heyetle birlikte 1408 metre uzunluğundaki köprü ana açıklığının ortasına kadar yürüdü. Yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Törende ilk olarak konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kıtaların 3. kez bir araya geldiğini hatırlatarak, 

"Türkiye'de son 13 yılda yaşanan istikrar ve güçlü iktidar sayesinde dünyanın gıptayla izlediği, Türkiye'yi 2023'e, Cumhuriyet'in 100'üncü yılına taşıyacak projeleri birer birer gerçekleştiriyoruz. Bu köprüde de ana yükleniciler Türk, taşeronlar yabancı. O zaman Japonlar, İngilizler, Koreliler yapardı, biz onlara hizmet ederdik. Şimdi Türk yükleniciler yapıyor, onlar da alt yüklenici olarak hizmet veriyor. Bu da Türkiye'nin değişimini, dönüşümünü, yol aldığı mesafeyi gösteriyor" dedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, 3. Boğaz Köprüsü ile Türkiye'nin dünya gündemine pozitif şekilde mührünü bir kez daha vurduğunu söyledi. Davutoğlu, "Bu dünya içinde önemli bir proje. Avrupa ile Asya'yı birleştiren dünya ölçeğinde ve ilk niteliği taşıyan bir köprüden bahsediyoruz. Asya ile Avrupa bir kez daha birleşiyor. Tarihe Asya ile Avrupa arasındaki büyük yolculuğuyla mührünü vuran milletimiz, bugün kendi mühendisleri, kendi işçileri, kendi el emeği ve zihin bereketiyle bir kez daha mührünü vuruyor. Bu mührümüzü daim eylesin. Bu mühürle birlikte iki kıtayı sadece köprüyle değil, gönül köprüsüyle de birleştirmeyi bize nasip etsin" açıklaması yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan da,  İstanbul için "yıldız" diyebilecekleri projenin son tabliyesini koymanın onurunu yaşadığını söyledi. Cumhurbaşkanı, "Asma köprü olarak bu uzunlukta bir başka köprü de yok. Bunlar bizim iftihar vesilemiz ve inşallah ağustos ayı olarak, Ulaştırma Bakanımız bize ifade etti. Ağustos ayında da artık bütün viyadükleriyle her şeyiyle tamamlanıp, hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı. 

Konuşmalar sonrası  9 metre uzunluğundaki son çelik tabliyenin bulunduğu bölgeye geçildi. 3. Boğaz Köprüsü'nün yerleştirilen son tabliyesine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım birlikte kaynak yaptı.

Kaynak sonrası sözü alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. Boğaz Köprüsü'nde emeği geçenlere teşekkür etti.  Erdoğan, "Gerek Başbakanımız olsun bakanlarımız olsun, bu noktada mimarından mühendisine kadar, işçisine kadar, yüklenici firmaların bu işi sıkı tutuşundaki gayretine, özellikle şahsım, milletim adına çok çok teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun diyorum ve atacağımız bu adımla çekeceğimiz besmeleyle de bu kaynak hayırlı olsun diyorum" şeklinde konuştu.

 

KMOP'DEN HABERLER