• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ASYA'DA DA İLK VİYADÜK TAMAMLANDI
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde viyadüklerde çalışmalar devam ediyor. Projenin Avrupa bölümünden sonra Asya bölümünde de ilk viyadük tamamlandı. 
 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler önemli bir yer tutuyor. Otoyolun yaklaşık 12 kilometrelik kısmı viyadük üzerinden geçilecek. Projede Avrupa yakasında E-2 bölümünde bulunan viyadük 19'un ardından 
Asya yakasında da önemli bir gelişme sağlandı. A-2 bölümünde bulunan viyadük 33'te çalışmalar sona erdi, viyadük kullanıma hazır hale getirildi. 
 
 
Kuzey Marmara Otoyolu A2 Kesimi Santiye Şefi, " Viyadük 33, Asya yakasının giriş bölümünde. Toplam 240 metre uzunluğunda.Yaklaşık 18 ay gibi bir sürede bitirildi." dedi. 
 
Şantiye Şefi,"Projenin 203 ile 443 metreleri arasındaki viyadüğümüz için önce temel kazıları için iş makineleri getirildi, temel kazılarına başlandıktan sonra da beton işlerine başlandı. Viyadük imalatlarımız 6 aşamadan oluştu. Temel kazıları ve grobetonları, temel betonları, elevasyonlar, başlıklar, kirişler ve tabliyeler sırasıyla yapıldı. Toplam, yaklaşık 5.000 metreküp beton, 650 ton demir kullanıldı" ifadesi kullanıldı. 
 
Viyadük 33, 3.Köprü'den gelen araç trafiğini Reşadiye-Alemdağ-Çekmeköy istikametinden geçerek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne gidiş için TEM Otoyoluna bağlayacak. 
 
                                                                                              Nisan 2015
KMOP'DEN HABERLER