• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ASYA'DA İLK ÇELİK TABLİYE KONULDU
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde tabliye konulma aşamasında çalışmalar sürüyor. Köprünün Avrupa Yakası'nın ardından Asya Yakası'nda da ilk çelik tabliye konuldu. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprü yapımında çalışmalar devam ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan'ın teşrifleri ile düzenlenen törenle konulan ilk tabliyenin ardından Asya Yakası'nda da önemli bir adım atıldı. Köprü'nün Asya Yakası bölümünde ilk çelik tabliyeler yerleştirildi. 
 
4,5 metre uzunluğunda, 59 metre genişliğindeki yaklaşık 400 tonluk çelik tabliye önce karaya taşındı, ardından da yerine konuldu. 
 
3. Köprü Asya Yakası Yapım Müdürü, tabliyenin özelliklerine değinerek, " Bu köprü 59 adet çelik tabliyeden oluşuyor. Bu yerleştirdiklerimiz 400 ton, diğerleri ise 900 ton civarında olacak.  Tersaneler bölgesi Tuzla ve Gebze’de paneller şeklinde üretilen tabliye bölümleri, Yalova Altınova'da birleştirildi. Önce Yalova'dan deniz yoluyla çelik tabliyeyi buraya getirdik. 1800 tonluk yüzer vinç vasıtasıyla karaya yerleştirdik. 800 tonluk paletli vinç ile de köprü kalıcı kirişinin hemen ön tarafına kurulan çelik iskelenin üzerine koyarak yerine yerleştirdik. Köprünün birleşiminde bir adım daha ileri gidildi." dedi.
 
                                                                                              Ocak 2015
KMOP'DEN HABERLER