• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ASYA'NIN EN YÜKSEK AYAKLI VİYADÜĞÜNDE İŞLEM TAMAM

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde otoyol sahasında çalışmalar devam ediyor. Proje kapsamındaki 64 viyadükten 15'incisi tamamlandı. Projenin Asya Yakası'ndaki en yüksek ayaklı viyadüğü olan Viyadük 20'de çalışmalar sona erdi
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler önemli bir yer tutuyor. Otoyolda yaklaşık 13 kilometrelik kısmı viyadük üzerinden geçilecek. Bu kapsamda önemli aşamalar geçildi. Proje kapsamındaki 64 viyadükten 15'incisi tamamlandı. Projenin Asya Yakası'ndaki en yüksek ayaklı viyadüğü olan Viyadük 20'de çalışmalar bitti.
 
Kuzey Marmara Otoyolu A1 Kesimi Santiye Şefi," Viyadük 20, 90.kilometresinde. Uzunluğu 400 metre olan bir viyadüğümüz. Projenin Anadolu yakasında, bizi ilk derin vadiden geçiren viyadük olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Asya Yakası'ndaki en yüksek ayaklı viyadük. Toplam 18 adet temel vardı. Toplam 14 adet elevasyon ve 603 metre ayak uzunluğuna sahipti.16 adet tabliye döşendi. 272 adet öngermeli prekast kiriş işlemi tamamlandı. Çalışmalar yaklaşık 2 yıl sürdü. Şu anda kullanılır durumda." dedi. 
 
Viyadük 20, 3. Köprü tamamlandığı zaman mevcut Poyrazköy- Kavacık yoluna ve çevresindeki köylere bağlantı vereceği gibi aynı zamanda da köprünün Kuzey Marmara Otoyolu'na bağlantısını sağlayacak. 
.                                                                                                Temmuz 2015 
KMOP'DEN HABERLER