• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
AVRUPA YAKASI'NDA 3 MİLYON METREKARELİK ALANA PEYZAJ

 

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda başlayan peyzaj çalışmaları kapsamında sadece projenin Avrupa Yakası'nda 3 milyon metrekarelik alanda peyzaj çalışması yapılacak. Çalışmalar kapsamında 1 milyon metrekarelik alan çimlendirilecek, binlerce ağaç ve yaklaşık 200 bin çalı dikilecek. 

 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde otoyol gövde oluşumuyla birlikte eş zamanlı olarak peyzaj çalışmaları da başladı. Çalışmalar kapsamında sadece projenin Avrupa Yakası'nda 3 milyon metrekarelik alanda peyzaj çalışması yapılması planlanıyor. Peyzaj çalışmaları sırasında 342 bin metreküp alanda nebati toprak serimi yapılırken, 1 milyon metrekarelik alan çimlendirilecek. 3642 adet ağaç ve 199 bin 756 adet çalı dikimi gerçekleştirilecek. 
 
Projenin Avrupa Peyzaj Sorumlusu, eko sistemi bozmamak, doğal yaşamı devam ettirmek ve güvenli sürüş ve konforlu yolculuklar için otoyol peyzaj çalışmaları önemli.Peyzaj çalışmalarında yarma ve dolgu şevler ile orta refüjlere nebati toprak serimi ve sıkıştırılması yapılarak öncelikle zemin doğal ve bitkisel canlılığın olabilmesine mümkün hale getiriliyor. Nebati toprak ile vejetatif, doğal ve organik ortam sağlanması akabinde proje doğrultusunda çimlendirme ve bitkilendirme çalışmaları yapılıyor.Peyzaj çalışmalarında kullanılan ürünler bitkisel materyaller, organik topraklar ve çim tohumları ile çim tohumu uygulamasında kullanılan doğal malç malzemelerdir." ifadesini kullandı. 
 
Peyzaj çalışmalarının yararlarından bahseden Projenin Avrupa Peyzaj Sorumlusu, "Peyzaj çalışmalarında kullanılan bitkisel materyaller mevcut vejatatif örtüye ve iklime uyum sağlayabilecek nitelikte diye konuştu.
 

                                                                                                                     Ocak  2016

 

KMOP'DEN HABERLER