• 0°C
    25 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
AVRUPA'DA ASFALT DÖKME İŞLEMİNDE SONA GELİNDİ
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Avrupa yakasında asfalt dökme işleminin yüzde 98'i tamamlandı. 4 milyon 300 bin ton asfalt dökümü gerçekleştirildi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde Avrupa yakasında asfalt dökme işleminde sona gelindi. Toplamda 4 milyon 300 ton asfalt dökümü gerçekleştirildi, 100 bin ton asfalt dökümünün de kısa sürede bitirilmesi ve çalışmaların tamamlanması bekleniyor. 
 
Proje yetkilisi, "Otoyol yapım işlerinde birbirini takip eden imalatlar vardır. Toprak işleri tamamlanır tamamlanmaz drenaj işleri başlar, drenaj işlerinin bir kısmı da üst yapı işlerinin ardından otoyola gelecek yüzey sularını toplayarak uzaklaştırma amacıyla yapılır. Dolayısıyla bu işlerin tamamlanabilmesi amacıyla üst yapı işleri başladı. Drenaj çalışmaları da tamamlanarak, özellikle de ağır kış ayları öncesi imalatların yağmur ve kar gibi etkilerden korunması amaçlandı. Sıcak karışım yapılmadan önce toprak işlerinde kazı-dolgu çalışmaları tamamlanarak terasman olarak adlandırılan, güzergahın üst yapıya hazır olacak şekilde sıfırlama çalışmaları yapıldı. Ardından üst yapı öncesi, otoyol drenaj işleri tamamlanmasına paralel olarak, soğuk karışım olarak adlandırılan sıcak karışım öncesi tabakaların imalatları bitirildi. Son aşamada da asfalt işlemi sürüyor. Çok büyük bir aşama kaydedildi. Aydınlatma, peyzaj, oto korkuluk, trafik işaretlemeleri, telçit işleri ve yol çizgisi çalışmaları da eş zamanlı olarak sürdürülüyor" dedi. 
 
KMOP'DEN HABERLER