• 0°C
    17 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"AVRUPA'NIN EN BÜYÜK TÜNELLERİNE DEV BETON KALIPLARI"

 

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında Avrupa'nın en büyük tünelleri inşaa ediliyor. Projenin tünellerinde nihai beton kalıplarının yapımı için kullanılacak olan dev beton kalıpları geldi. 12 metre uzunluğundaki çelik beton kalıpları tam 120 ton ağırlığında. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde en önemli aşamalardan biri yapımı süren tüneller olacak. Projenin 2 tüneli de Avrupa'nın en büyük kazı alanına sahip tünelleri olma özelliğini de taşıyor. Bu kapsamda çalışmaları sürdürülen Riva T2 tünelinde ışık geçtiğimiz günlerde görünmüştü. Söz konusu tünelde nihai beton kaplama işleminin yapılması için dev çelik beton kalıpları getirildi.

 

Riva Tünel Mühendisi, "Riva'da kuzey tüpte, geniş kesitli bir tünel olduğu için 4 aşamalı kazı gerçekleşti. Burada ışığı gördük. İlk aşama dışında kazılarımız devam ediyor. Kuzey tüpten bahsedersek, tünelin tamamının 2 ay içinde kazı işleminin bitmesini bekliyoruz. Tam kesit şekilde kazı bittiğinde, nihai iç kaplama betonunu hazır hale getirip, kemer kalıba yerleştirecek duruma gelmiş olacağız. Kalıbın uzunluğu 12 metre, 51 adet kalıp beton dökeceğiz. Kazı işlemleri devam ediyor" dedi. 

 

Kalıbın teknik özelliklerini anlatan Riva Tünel Sorumlusu ise "Çelik beton kaplama kalıbının uzunluğu 12 metre, yüksekliği 8,20 metre, çelik kalıbın ağırlığı 120 ton. 12 metrelik parçalar halinde kalıp döküm işlemi gerçekleşecek. Tünelimizin suya karşı yalıtım işlerini yaptıktan sonra, demir donatı imalatı ve kurulan kalıba beton dökülecek. Önce alttaki kiriş beton dökülecek, ardından raylar bu betonun üzerine konulacak. Çelik kalıp bu rayların üzerinde yürütülerek, 12 metrelik betonlar dökülecek. Eylül ayı itibariyle bu iş başlayacak. Hedefimiz, betonlama işlemini gelecek Şubat 2015'te tamamlamak" diye konuştu. 

 

                                                                                                                   Eylül  2014

KMOP'DEN HABERLER