• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
AVRUPA'NIN EN GENİŞ TÜNELİNDE ÇALIŞMALAR TAM GAZ

 

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Kuzey ve Güney tüp çıkış tarafındaki 12 aşamalı çalışmaların tamamında kazı-destekleme çalışmaları ve  giriş tarafında  portal inşaatı  sürüyor. T3 Çamlık Tünel Sorumlusu "Kalıcı eserlerin yapımına katkıda bulunmak, güzel bir duygu" dedi. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi tamamlandığına Avrupa'nın en geniş  tüneli de hizmete girmiş olacak. Avrupa'nın en geniş tüneli olacak T3 Çamlık Tüneli'nde yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Projenin Asya Yakası'nda bulunan tünelde kuzey tüpü 555 metre, güney tüpü ise 653 metre uzunluğunda olacak. Tünelin kesit alanının büyük olması ve aynı zamanda jeolojik yapının zayıf dayanımlı olması nedeniyle pilot tünel uygulamasıyla ilerlemeler kaydedildi. 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Avrupa'nın en geniş tüneli olacak olan tünelde çalışmalar son sürat devam ediyor. Tünelin kuzey tüpünün birinci aşamasında 310 metre, güney tüpün birinci aşamasında ise yaklaşık 320 metre ilerleme sağlandı.

 

Tüneldeki çalışmalar hakkında bilgi veren T3 Çamlık Tünel Sorumlusu, projenin hazırlanmasının ardından mobilizasyon işlemlerinin yapıldığını, enerji, hava, su temininden sonra portal yapısının inşa edildiğini ve çıkış bölgesinde kazı-destekleme çalışmalarını başlattıklarını belirtti. T3 Çamlık Tünel Sorumlusu sözlerine şöyle devam etti: "Tünelin giriş bölgesinde ise portal inşaatı aç-kapa yapıların imalatlarına başlandı, forekazık imalatları devam ediyor. Çıkış bölgesinde Kasım 2013 tarihinde kazı destekleme işlemleri başlandı. Şu anda kuzey ve güney tünelin, 5. ve 6 aşamasında da çalışmalar sürüyor. " dedi. 

 

                                                                                                                   Eylül  2014

KMOP'DEN HABERLER