• 0°C
    27 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BAĞLANTI KİRİŞLERİNİN YAPIMINA BAŞLANDI

 

3. Köprü projesinde köprü ayakları yükselmeye devam ediyor. Ayaklar deniz seviyesinden 110 metre yüksekliğe ulaştı. Köprü kuleleri arasındaki kalıcı bağlantıların yapımına başlandı. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde köprü ayaklarındaki hummalı çalışma devam ediyor. Kış şartları ve yağmurun etkisine rağmen köprü ayaklarının yükselişi sürüyor. Hem Avrupa hem de Asya Yakası'ndaki köprü kulelerinin ayaklarında 3'er büyük vinç durmadan çalışıyor. Her iki yakadaki 4 köprü ayaklarının yüksekliği 110 metreye ulaştı. Dev iskelelerle desteklenen köprü bağlantı kirişlerinin de yapımı sürüyor. 61 ile 71 metre arasında kurulan kalıcı bağlantı kirişlerinin alt kalıbına başlandı. 

 

3. Köprü Avrupa Yakası Şantiye Şefi Samet Seyhan, sadece Avrupa yakasındaki ayaklar için yaklaşık 4 bin metreküp beton imalatının yapıldığını söyledi. Köprü kulelerinin günlük yaklaşık 2 buçuk metre yükseldiğini hatırlatan Seyhan, 71. metreye kadar devam eden bağlantı kirişinin alt kalıbına başlandığını söyledi. Seyhan, "132. metreye kadar köprü kulelerinin yükselişi devam edecek. Köprü kulelerinin 112. metresine de bir adet geçici çelik bağlantı kirişi konulacak. Şu anda geçici kirişin montajı yapılıyor" dedi. 

 

3. Köprü Asya Yakası Şantiye Şefi Eray Çakar ise, sahada montajı yapılan geçici kirişin boyunun 45 metre, ağırlığının ise 103 ton olduğunu söyledi. Çakar, "112 metredeki geçici bağlantı kirişleri bir kaç gün içinde yerleştirilecek." dedi
 
KMOP'DEN HABERLER